Night of Books

at 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1
for kidsinsideliteraturemusicvisual arts

Experience the Night of Books at Akateeminen Kirjakauppa.

At the meeting place (1. floor)
15.30 Pelle Miljoona: Aquariuksen poika
16.00 Adrian Perera: Mamma
16.30 Niko Kettunen: Meren lumo
17.00 Hannu Mäkelä: Suunnitelma loppuelämän varalle
17.30 Johanna Venho: Ensimmäinen nainen & Anne Mattsson: Sylvi Kekkosen elämäkerta
18.00 Leena Lehtolainen: Valapatto
18.20 Kalle Isokallio: Sattuman kansanedustaja
18.40 Max Seeck: Uskollinen lukija
19.00 Sanna Tahvanainen: Kirsikoita lumessa / Körsbär i snön
19.40 Marko Lamberg: Noitaäiti
20.00 Anni Erkko: Uraäidin selviytymisopas
20.30 Nanna Karalahti: Sinä pystyt
21.00 Matti Rönkä: Uskottu mies
21.30 Karolina Kouvola: Sodan kuningattaret
22.00 Antto Terras: Tallinnan tappajat
22.30 Music: Flamenco guitarist Otso Krunasta

Book signing (1. floor)
18.00–18.30 Pertti Jarla

Conversations (2. floor)
15.00 Kaneli Johansson and Hanna Ylöstalo from the podcast Samtal med vänner will discuss interesting new titles for the fall.
16.00 Antti Rönkä: Jalat ilmassa
16.20 Lasse Nousiainen Itärajatapaus
16.40 Pauliina Littori and Antti Marttinen: Kolme punaista rubiinia
17.00 Eveliina Talvitie: Kovakuorinen
17.20 Tomas Gads: Pirulainen
17.40 Katja Kärki: Jumalan huone
18-19 Taru Anttonen and Milla Karppinen: Sankaritarinoita (kaikille) – kertomuksia rohkeista suomalaisista
19-20 Timo Kalevi Forss plays tango records and presents his book Tähdet meren yllä – suomalaisen tangon tarina
20-21 Heini Strand: Hyvä verse & Mercedes Bentso: Ei koira muttei mieskään & Paleface: Kolmetoista kertaa kovempi
21.00 Lasse Lehtonen: Japanilainen musiikki
21.30-22.30 Sinikka Vuola will lead a poetry hour. Pauliina Haasjoki, Jouni Inkala, Jyrki Kiiskinen, Pertti Saloheimo and Anna Tomi will participate.

At the paper departement (2. floor)
17–20 Juhani Perälä will paint a picture in acryl colures.
17–20 Make your Leuchtturm1917 notebook unique with embossing

Department for children’s books (1. floor)
16–18 Lukuhirmu Hertta gives bookrecommendations for kids.
16.30 Katri Tapola and Aino Louhi Pumpulibussi ajaa ohi
17.00 Annika Sandelin, Laura Ruohonen and Karoliina Pertamo: Jos olisin sammakko / Om jag fötts till groda
17.30 Tero Hiekkalinna: Rakettimatka avaruuteen – Kaverina Kaukoputkimies
18.00 Nana Sironen & Oliver keskustelevat Soturikissoista
18.30 Tapani Bagge and Carlos da Cruz: Katoava muumio. Apassit 3