Sitting.waiting.walking.
Tapahtuman esittely
Esityksen ja installaation yhdistävä sitting.waiting.walking. on autofiktiivinen ja monitaiteellinen teos, joka käsittelee traumaa, karmaa ja ihmissuhteita.
Teos koostuu kahdeksasta näytöksestä: jokainen osa kutsuu mukaan nuoria pohjoismaisia taiteilijoita rakentamaan ja luomaan uuden esitystilanteen. Teoksen kaksi ensimmäistä osaa esitetään Amos Rexissä Taiteiden yönä: yleisön edessä nähdään ainakin laulajia, tanssijoita, näyttelijöitä ja huulisynkkaaja.
Ensimmäinen osa keskittyy Max Pennasen (Suomi) koreografiaan, toinen toteutetaan yhteistyössä tanskalaisen Filip Vestin kanssa. Teoksen fyysisen veistoksen on luonut Suvi Kajas (Suomi).
Jokainen osa käyttää erilaista taiteellista ilmaisukieltä, mutta kaikkia yhdistää sama musiikillinen kokonaisuus, joka pohjautuu norjalaisen kirjailijan Linda Gabrielsenin runolliseen tekstiin ja jonka äänenä toimii performanssitaiteilija Josh Spear (Iso-Britannia).
Ennakkoilmoittautuminen tapahtumaan alkaa elokuussa Amos Rexin sivuilla.
Kategoriat
Tapahtuman tiedot
-
Aika:
-
17:00–19:00
-
20:00–22:00
-
-
Järjestäjä:
Amos Rex
-
Osoite:
Amos Rex
Mannerheimintie 22-24
00100 Helsinki -
Esteettömyys:
Tapahtumaan on esteetön pääsy pyörätuolilla.
Tapahtumassa on esteetön WC.
Bio Rexin tilat Lasipalatsikorttelissa ovat pääosin saavutettavia, mutta kulkureiteissä ja tilojen välillä on rajoitteita.
Sisäänkäynti
Esteetön kulku: Lasipalatsin aukiolta hissillä tai pääovien kautta.Katsomo ja tilat
Pyörätuolipaikat: Saliin on esteetön pääsy, ja siellä on varattu paikkoja pyörätuolilla liikkuville.WC-tilat
Lämpiön omat WC:t eivät ole esteettömiä, mutta kerroksesta löytyy erillinen esteetön WC.Tarkemmat saavutettavuustiedot ja opastusohjeet voi tarkistaa Lasipalatsikorttelin saavutettavuussivustolta: https://lasipalatsikortteli.fi/info/bio-rexin-saavutettavuus/
-
Esityskieli:
Englanti, norwegian
-
Liput:
Tapahtuma on maksuton
-
Linkit: