Haku
Katso kartalla
Valitut suodattimet:
Tapahtumatyyppi
Avoimet harjoitukset
Design & arkkitehtuuri
Elokuva
Installaatio
Jooga
K-18
Kirjallisuus
Kuvataide
Lapsille
Multiculti
Musiikki
Muu ohjelma
Osallistu
Performanssi
Puheohjelma
Runo
Ruoka & juoma
Sirkus
Sisällä
Tanssi
Teatteri
Ulkona
Sijainti
Eteläinen kantakaupunki
Itä-Helsinki
Itäinen kantakaupunki
Keskusta
Koillis-Helsinki
Länsi-Helsinki
Läntinen kantakaupunki
Muu pääkaupunkiseutu
Pohjoinen kantakaupunki
Pohjois-Helsinki
Tallinna
Vantaa
Viro
Aika

Alkaa
Päättyy
A–Z
Koko ohjelma aakkosjärjestyksessä

Tapahtumajärjestäjät vastaavat tapahtumiensa kuvauksista ja sisällöistä.

Hakuehdoilla ei löytynyt yhtään osumaa.

SOFA, F, Yeboyah | Taidetta Kulmilla

Aleksanterinkatu 19
musiikki

Torstaietkot: Panu Savolainen

Unioninkatu 17
musiikkiruoka & juomasisällä

Suomen ja Kiinan ja nykytaiteen toinen kutsunäyttely

klo 12:00–20:00
Galleria Kookos, Runeberginkatu 17
kuvataidelapsillemulticultiruoka & juomasisällä

Suomen ja Kiinan ja nykytaiteen toinen kutsunäyttely

klo 12:00–20:00
Galleria Kookos, Runeberginkatu 17

Lue lisää

Countrya ja pannareita

klo 18:30–20:00
Töölönlahden ranta
musiikkiruoka & juomaulkona

Countrya ja pannareita

klo 18:30–20:00
Töölönlahden ranta

Lue lisää

Taiteiden Yö Vuotalolla

klo 17:00–20:00
Vuotalo, Mosaiikkitori 2 (Vuosaarentie 7)
kuvataidelapsillemusiikkiosallistusisällä

Taiteiden Yö Vuotalolla

klo 17:00–20:00
Vuotalo, Mosaiikkitori 2 (Vuosaarentie 7)

Lue lisää

Taidelainaamon taiteilijavideot Taiteiden yössä

klo 19:00–20:00
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3
kuvataidesisällä

Taidelainaamon taiteilijavideot Taiteiden yössä

klo 19:00–20:00
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3

Lue lisää

Soiva lyhty / Arboria

klo 21:30–00:00
Kansalaistori, Kansalaistori
installaatiomulticultimusiikkiulkona

Soiva lyhty / Arboria

klo 21:30–00:00
Kansalaistori, Kansalaistori

Lue lisää

Kuplien Yö

klo 15:00–17:00
Pohjoisesplanadi, Pohjoisesplanadi, Runebergin patsas
kuvataidelapsillemuu ohjelmaosallistuulkona

Kuplien Yö

klo 15:00–17:00
Pohjoisesplanadi, Pohjoisesplanadi, Runebergin patsas

Lue lisää

Uraguru 3000

klo 18:00–20:30
Töölönlahden puisto, Finlandia talo
osallistuperformanssipuheohjelma

Uraguru 3000

klo 18:00–20:30
Töölönlahden puisto, Finlandia talo

Lue lisää

Black Tango sq.

klo 19:00–22:00
tanssiulkona

Kummajaisten kekkerit – non stop työpaja

klo 17:00–19:00
Vuotalon aula, Mosaiikkitori 2
installaatiokuvataidelapsilleosallistusisällä

Kummajaisten kekkerit – non stop työpaja

klo 17:00–19:00
Vuotalon aula, Mosaiikkitori 2

Lue lisää

Sydämen muotokuvia sanoin ja värein

klo 18:00–22:00
Vanha Kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki
kuvataidelapsilleosallistuperformanssiruno

Sydämen muotokuvia sanoin ja värein

klo 18:00–22:00
Vanha Kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki

Lue lisää

Street Retreat 1

klo 18:00–23:00
Baana @ Love Helsinki, Love Helsinki
musiikkiruoka & juomatanssiulkona

Street Retreat 1

klo 18:00–23:00
Baana @ Love Helsinki, Love Helsinki

Lue lisää

YouTube Contest

klo 21:30–23:00
Teurastamo
elokuvamuu ohjelmaosallistuperformanssiulkona

YouTube Contest

klo 21:30–23:00
Teurastamo

Lue lisää

Sanna Hellikki Turunen: Prints

klo 12:00–19:00
galleria Kalleria, Kaarlenkatu 10
design & arkkitehtuurikuvataide

Sanna Hellikki Turunen: Prints

klo 12:00–19:00
galleria Kalleria, Kaarlenkatu 10

Lue lisää

Taidenäyttely Sari Haapaniemi

klo 16:00–21:00
Taideateljee Sari Haapaniemi, Mechelininkatu 3 b
kuvataide

Taidenäyttely Sari Haapaniemi

klo 16:00–21:00
Taideateljee Sari Haapaniemi, Mechelininkatu 3 b

Lue lisää

MUU Kaapeli: Tohtori Matti Hagelberg

klo 12:00–21:00
MUU Kaapeli, Tallberginkatu 1 C

MUU Kaapeli: Tohtori Matti Hagelberg

klo 12:00–21:00
MUU Kaapeli, Tallberginkatu 1 C

Lue lisää

As If! Nörttien yö!

klo 18:00–18:00
Merikerho, Sörnäisten Rantapromenadi
musiikki

As If! Nörttien yö!

klo 18:00–18:00
Merikerho, Sörnäisten Rantapromenadi

Lue lisää

Jore Marjaranta Ravintola Pallogrillissä

klo 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4
musiikkiruoka & juomasisällä

Jore Marjaranta Ravintola Pallogrillissä

klo 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4

Lue lisää

Improvisaatioteatteri Ilmoja pidellyt

klo 17:00–18:00
Karhupuisto, Karhupuisto, Agrikolankadun ja Fleminginkadun kulmassa
teatteriulkona

Improvisaatioteatteri Ilmoja pidellyt

klo 17:00–18:00
Karhupuisto, Karhupuisto, Agrikolankadun ja Fleminginkadun kulmassa

Lue lisää

Phototest ”Soularium”

klo 18:00–19:30
Makasiinipuisto
muu ohjelmaulkona

Phototest ”Soularium”

klo 18:00–19:30
Makasiinipuisto

Lue lisää

MUU Galleria ja MUU Studio: Tommi Musturi ja Elli Vuorinen

klo 12:00–20:00
MUU Galleria, Lönnrotinkatu 33
elokuvainstallaatiokuvataide

MUU Galleria ja MUU Studio: Tommi Musturi ja Elli Vuorinen

klo 12:00–20:00
MUU Galleria, Lönnrotinkatu 33

Lue lisää

ESIKATSELU Mediabox: David Muth – FOOTNOTE #03: GOLD & CLOUDS

klo 18:00–20:00
Galleria Forum Box, Ruoholahdenranta 3a
elokuvakuvataidesisällä

ESIKATSELU Mediabox: David Muth – FOOTNOTE #03: GOLD & CLOUDS

klo 18:00–20:00
Galleria Forum Box, Ruoholahdenranta 3a

Lue lisää

Näyttelyn avajaiset: Kylässä. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofelt

klo 16:00–18:00
Adamson-Ericin museo (Viron taidemuseo), Lühike jalg 3
kuvataidesisällä

Näyttelyn avajaiset: Kylässä. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofelt

klo 16:00–18:00
Adamson-Ericin museo (Viron taidemuseo), Lühike jalg 3

Lue lisää

Unelmia Paratiiseista

klo 15:00–16:30
klo 17:00–18:30
Project Room Gallery, Lönnrotinkatu 35
installaatiokuvataideosallistuperformanssisisällä

Hanna Perälä: Ei mitään hätää

klo 11:00–19:00
Tiketti Galleria, Urho Kekkosen katu 4-6
kuvataidesisällä

Hanna Perälä: Ei mitään hätää

klo 11:00–19:00
Tiketti Galleria, Urho Kekkosen katu 4-6

Lue lisää

Kansainvälinen huilutaiteilija Sami Junnonen esittää. Georg Philipp Telemann, 12 fantasiaa.

klo 18:00–20:00
Lätty Helsinki, Kopernikuksenti 1
musiikkiruoka & juoma

Kaikille avoin Havaijilaisen Hula-tanssin työpaja – The Bridge in Between

klo 18:00–21:00
Wild Immersion Finland at Hotel Haven, Unioninkatu 15
elokuvaosallistusisällätanssi

Kaikille avoin Havaijilaisen Hula-tanssin työpaja – The Bridge in Between

klo 18:00–21:00
Wild Immersion Finland at Hotel Haven, Unioninkatu 15

Lue lisää

Kotikatu soi!

klo 17:00–21:00
Kotikatu Kiinteistöpalvelut, Laivasillankatu 14
lapsillemusiikkiosallisturuno

Kotikatu soi!

klo 17:00–21:00
Kotikatu Kiinteistöpalvelut, Laivasillankatu 14

Lue lisää

Allt e alla andras fel!

klo 21:30–23:30
Töölönlahti - Tölöviken, Puistoympäristössä - i parkmiljö
installaatioK-18musiikkiperformanssiulkona

Kimchin yö

klo 15:00–21:00
SOLU / Biotaiteen seura, Luotsikatu 13
muu ohjelmaosallisturuoka & juomasisällä

Kimchin yö

klo 15:00–21:00
SOLU / Biotaiteen seura, Luotsikatu 13

Lue lisää

Muodonmuutos-maraton

klo 17:00–19:30
Keskustakirjasto Oodi, Töölönlahdenkatu 4
kirjallisuussisällä

Muodonmuutos-maraton

klo 17:00–19:30
Keskustakirjasto Oodi, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Tanssiteatteri Hurjaruuthin Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Tanssiteatteri Hurjaruuth, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 A, 2. kerros
lapsilleosallistusirkus

Tanssiteatteri Hurjaruuthin Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Tanssiteatteri Hurjaruuth, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 A, 2. kerros

Lue lisää

Ekotaiteen näyttely: Pinja Maria Haukkavaara – Kasvin sanat

klo 10.30–23.00
Kuja Bar & Bistro, Hakaniemenkatu 7
kuvataide

Ekotaiteen näyttely: Pinja Maria Haukkavaara – Kasvin sanat

klo 10.30–23.00
Kuja Bar & Bistro, Hakaniemenkatu 7

Lue lisää

Unelmia ja karaokehommia

klo 15:00–20:00
Satama Bar & Bistro, Työpajankatu 13

Unelmia ja karaokehommia

klo 15:00–20:00
Satama Bar & Bistro, Työpajankatu 13

Lue lisää

Taiteiden Yö Café Boardgamessa

klo 18:00–23:00
Café Boardgame, Eerikinkatu 14 00100 Helsinki
muu ohjelmaosallistusisällä

Taiteiden Yö Café Boardgamessa

klo 18:00–23:00
Café Boardgame, Eerikinkatu 14 00100 Helsinki

Lue lisää

Salli Satulatuolit taiteessa ja Sahala Herbs teetarjoilu

klo 17:00–23:00
Esplanadin puisto
kuvataidemusiikkiruoka & juoma

Jore Marjaranta Ravintola Pallogrillissä

klo 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4
musiikkiruoka & juomasisällä

Jore Marjaranta Ravintola Pallogrillissä

klo 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4

Lue lisää

Versus Circus Taiteidenyössä- Sillat joita en polttanut otteita osasta 2. Pihlaja

klo 18:30–19:00
Hermannin skeittipuisto, Hämeentie 105 (sillan alla), 00550 Helsinki
performanssirunosirkustanssiulkona

Taiteiden yö ratikassa: Sakilaiset ja Jenni Nikinmaa

klo 17:00–20:30
Tislaamon taide- ja tiederatikka Onni, Työpajankatu 2a

Taiteiden yö ratikassa: Sakilaiset ja Jenni Nikinmaa

klo 17:00–20:30
Tislaamon taide- ja tiederatikka Onni, Työpajankatu 2a

Lue lisää

HSY:n pakojätehuone Wastescape

klo 16:00–23:00
Amos Rexin aukio, Mannerheimintie 22-24
muu ohjelmaosallistuulkona

HSY:n pakojätehuone Wastescape

klo 16:00–23:00
Amos Rexin aukio, Mannerheimintie 22-24

Lue lisää

Taidenäyttelyn avajaiset – Naisen puutarha: Doran maalauksia ja runoja

klo 15:30–16:30
Diakonia-ammattikorkeakoulu Galleria Diak, Kyläsaarenkatu 2

Taidenäyttelyn avajaiset – Naisen puutarha: Doran maalauksia ja runoja

klo 15:30–16:30
Diakonia-ammattikorkeakoulu Galleria Diak, Kyläsaarenkatu 2

Lue lisää

Galleria G2 avajaiset, valokuvanäyttely -Highlights

klo 18:00–21:00
Giotto Oy, Galleria G2, Mechelininkatu 16
kuvataidesisällä

Galleria G2 avajaiset, valokuvanäyttely -Highlights

klo 18:00–21:00
Giotto Oy, Galleria G2, Mechelininkatu 16

Lue lisää

Taidetta & Muotia Bites Backyardilla

klo 19:00–01:30
Bites Backyard, Lapinlahdenkatu 3
musiikkiruoka & juomaulkona

Taidetta & Muotia Bites Backyardilla

klo 19:00–01:30
Bites Backyard, Lapinlahdenkatu 3

Lue lisää

Lapset maalaavat

klo 14:00–18:00
Akvart Galleria, Humalistonkatu 1, 00250, Helsinki
kuvataidelapsilleosallistusisällä

Lapset maalaavat

klo 14:00–18:00
Akvart Galleria, Humalistonkatu 1, 00250, Helsinki

Lue lisää

Steinerkasvatus tuo väriä Töölönlahdelle

klo 19:00–19:30
Töölönlahti, Hesperian puisto, Töölönlahti, Hesperian puisto
kuvataidemusiikkiperformanssiulkona

Steinerkasvatus tuo väriä Töölönlahdelle

klo 19:00–19:30
Töölönlahti, Hesperian puisto, Töölönlahti, Hesperian puisto

Lue lisää

Helsinki Oriental Dance Night of Arts

klo 18:00–20:00
Satama Bistro Bar, Työpajankatu 13
multicultimuu ohjelmaruoka & juomasisällätanssi

Helsinki Oriental Dance Night of Arts

klo 18:00–20:00
Satama Bistro Bar, Työpajankatu 13

Lue lisää

Slow Shiver (LA/Rome) – moia – Ville MJ Hyvönen

klo 21:30–23:30
Putte's - The Cellar, KALEVANKATU 6 HELSINKI

Slow Shiver (LA/Rome) – moia – Ville MJ Hyvönen

klo 21:30–23:30
Putte's - The Cellar, KALEVANKATU 6 HELSINKI

Lue lisää

Sebastian Björkman – Infinite Roll

klo 18:00–20:00
Luckan Helsingfors, Yrjönkatu 27
kuvataide

Sebastian Björkman – Infinite Roll

klo 18:00–20:00
Luckan Helsingfors, Yrjönkatu 27

Lue lisää

Taiteiden yö Taidetöölössä

klo 19:00–21:00
Musiikkikoulu Taidetöölö, Pietarinkatu 11

Taiteiden yö Taidetöölössä

klo 19:00–21:00
Musiikkikoulu Taidetöölö, Pietarinkatu 11

Lue lisää

KUVATAIDETTA ”KOUKUSSA”

klo 17:00–22:00
Ravintola På Kroken, Hietalahdenranta 11
kuvataideruoka & juomasisällä

KUVATAIDETTA ”KOUKUSSA”

klo 17:00–22:00
Ravintola På Kroken, Hietalahdenranta 11

Lue lisää

Sähkeet Uutiskomediashow Lippuarpajaiset

klo 17:30–19:00
Showroom Mechelininkatu 47, Mechelininkatu 47

Sähkeet Uutiskomediashow Lippuarpajaiset

klo 17:30–19:00
Showroom Mechelininkatu 47, Mechelininkatu 47

Lue lisää

Keltainen Kuningas – Avoimet harjoitukset Teatteri Toivolla

klo 18:00–21:00
Teatteri Toivo, Haukilahdenkatu 2
avoimet harjoituksetsisälläteatteri

Keltainen Kuningas – Avoimet harjoitukset Teatteri Toivolla

klo 18:00–21:00
Teatteri Toivo, Haukilahdenkatu 2

Lue lisää

ARKKI- LEGO® kaupunki Työpaja

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Pannuhalli, Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki
design & arkkitehtuurilapsillesisällä

ARKKI- LEGO® kaupunki Työpaja

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Pannuhalli, Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki

Lue lisää

MIX/MATCH SHOW

klo 18:00–20:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki
elokuvakuvataidemusiikkiperformanssisisällä

MIX/MATCH SHOW

klo 18:00–20:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki

Lue lisää

The Lovematches Tuomarinkylän Kartanossa

klo 18:30–19:30
Tuomarinkylän Kartano, Tuomarinkyläntie 7, 00690 Helsinki
kuvataidemusiikkisisällä

The Lovematches Tuomarinkylän Kartanossa

klo 18:30–19:30
Tuomarinkylän Kartano, Tuomarinkyläntie 7, 00690 Helsinki

Lue lisää

Falun Gong harjoitukset

klo 16:00–18:30
Hesperianpuisto, 00101 Helsinki
avoimet harjoituksetjoogaosallistuulkona

Falun Gong harjoitukset

klo 16:00–18:30
Hesperianpuisto, 00101 Helsinki

Lue lisää

Duo Harjateräs Quartet

klo 20:00–22:00
Konepaja Biergarten, Bruno Granholmin kuja 1 Helsinki
musiikkiulkona

Duo Harjateräs Quartet

klo 20:00–22:00
Konepaja Biergarten, Bruno Granholmin kuja 1 Helsinki

Lue lisää

Kehumiskaraoke

klo 17:00–20:00
D-asema Kallio, Castreninkatu 8
musiikkimuu ohjelmaosallistusisällä

Kehumiskaraoke

klo 17:00–20:00
D-asema Kallio, Castreninkatu 8

Lue lisää

HIFK:n Grillijuhlat

klo 18:00–20:30
Helsingin Jäähalli, Nordenskiöldinkatu 11-13
lapsillemusiikkiruoka & juomaulkona

HIFK:n Grillijuhlat

klo 18:00–20:30
Helsingin Jäähalli, Nordenskiöldinkatu 11-13

Lue lisää

Mantrojen yö

klo 17:00–21:00
Esplanadin puisto, Pohjoisesplanadi, 00101 Helsinki
multicultimusiikkimuu ohjelmaperformanssiulkona

Mantrojen yö

klo 17:00–21:00
Esplanadin puisto, Pohjoisesplanadi, 00101 Helsinki

Lue lisää

Brexit Music – Renessanssia ja barokkia Englannista

klo 22:00–23:30
REDI, Hermannin rantatie 5, Helsinki
musiikkisisällä

Brexit Music – Renessanssia ja barokkia Englannista

klo 22:00–23:30
REDI, Hermannin rantatie 5, Helsinki

Lue lisää

Fööni Fly & Dance lentoshow tuulitunnelissa

klo 18:00–21:00
Fööni, Hermannin rantatie 11

Jalostamo²-demot Taiteiden yönä

klo 18:30–20:30
Torikorttelit, Unioninkatu 27, 00170 Helsinki
avoimet harjoituksetruoka & juomasisälläteatteri

Jalostamo²-demot Taiteiden yönä

klo 18:30–20:30
Torikorttelit, Unioninkatu 27, 00170 Helsinki

Lue lisää

Movement X Hair

klo 19:30–20:00
klo 20:30–20:30
A.K.A Luova, Fredrikinkatu 33
installaatiomuu ohjelmaperformanssitanssi

Movement X Hair

klo 19:30–20:00
klo 20:30–20:30
A.K.A Luova, Fredrikinkatu 33

Lue lisää

Huulipunabaari

klo 15:00–18:30
Wiipurin Korsetti, Arkadiankatu 8
muu ohjelmasisällä

Huulipunabaari

klo 15:00–18:30
Wiipurin Korsetti, Arkadiankatu 8

Lue lisää

IHAN NAURETTAVAA!

klo 15:00–19:00
Kiasman pääsisäänkäynnin edusta, Mannerheiminaukio 2
kuvataideulkona

IHAN NAURETTAVAA!

klo 15:00–19:00
Kiasman pääsisäänkäynnin edusta, Mannerheiminaukio 2

Lue lisää

Antikvariaatti Pufendorfin avajaiset

Antikvariaatti Pufendorf, Lönnrotinkatu 28 A

Antikvariaatti Pufendorfin avajaiset

Antikvariaatti Pufendorf, Lönnrotinkatu 28 A

Lue lisää

Aaah Maalaa Hyvää!!!

klo 17:00–22:00
Tuubi, Lönnrotinkatu 23
kuvataidemusiikkiosallistusisällä

Aaah Maalaa Hyvää!!!

klo 17:00–22:00
Tuubi, Lönnrotinkatu 23

Lue lisää

Elektronimusiikkia Käpylän lippakioskilla 5

klo 18:00–21:30
Käpylän lippakioski, Pohjolankatu 40
musiikkiperformanssiruoka & juoma

Elektronimusiikkia Käpylän lippakioskilla 5

klo 18:00–21:30
Käpylän lippakioski, Pohjolankatu 40

Lue lisää

Näyttely Laura Heinonen – puupiirroksia Japanista ja Suomesta

klo 11:00–20:00
Galleria Duetto, Kalevankatu 15
kuvataide

Näyttely Laura Heinonen – puupiirroksia Japanista ja Suomesta

klo 11:00–20:00
Galleria Duetto, Kalevankatu 15

Lue lisää

Akustista punkkia Oodin edustalla

klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 21:00–21:30
Keskustakirjasto Oodin edusta, Töölönlahdenkatu 4
musiikki

Akustista punkkia Oodin edustalla

klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 21:00–21:30
Keskustakirjasto Oodin edusta, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Antimilitaristit

klo 21:00–04:30
Töölönlahti, Mannerheimintie 36
avoimet harjoituksetmusiikki

Antimilitaristit

klo 21:00–04:30
Töölönlahti, Mannerheimintie 36

Lue lisää

Design Market

klo 10:00–20:00
Rautatientori, Rautatientori
design & arkkitehtuurikuvataideulkona

Design Market

klo 10:00–20:00
Rautatientori, Rautatientori

Lue lisää

Näyttelyn avajaiset ”Helsinki ”

klo 16:00–18:30
Galleria Murano, Apollonkatu 15
kuvataide

Näyttelyn avajaiset ”Helsinki ”

klo 16:00–18:30
Galleria Murano, Apollonkatu 15

Lue lisää

Taiteilijakohtaaminen / Riika Anundi-Koskinen

klo 18:00–21:00
Ravintola Elite, Eteläinen Hesperiankatu 22
kuvataidemuu ohjelmaruoka & juoma

Taiteilijakohtaaminen / Riika Anundi-Koskinen

klo 18:00–21:00
Ravintola Elite, Eteläinen Hesperiankatu 22

Lue lisää

Capoeiran ilmainen kokeilutunti

klo 18:00–19:00
Kiasman edusta, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki
avoimet harjoituksetmulticultimusiikkisirkustanssi

Capoeiran ilmainen kokeilutunti

klo 18:00–19:00
Kiasman edusta, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki

Lue lisää

KOIRA-KROKII feat. Pontus

klo 17:00–20:00
Studio, Maneesikatu 2
kuvataidelapsillemulticultiosallistusisällä

KOIRA-KROKII feat. Pontus

klo 17:00–20:00
Studio, Maneesikatu 2

Lue lisää

Taiteiden yö SKÖNEssä: SuSa & Joonas Lepistö

klo 19:00–23:00
SKÖNE
musiikkiperformanssi

Itiksen metriksellä: Gremino deejiinä

klo 21:00–00:00
Itäkeskuksen metroasema, Helsinki 00930
musiikkiulkona

Itiksen metriksellä: Gremino deejiinä

klo 21:00–00:00
Itäkeskuksen metroasema, Helsinki 00930

Lue lisää

Kaupunkisinfonia ulkoilmanäytöksessä Lasipalatsin aukiolla

klo 22:00–23:30
Lasipalatsin aukio, Mannerheimintie 22
elokuva

Kaupunkisinfonia ulkoilmanäytöksessä Lasipalatsin aukiolla

klo 22:00–23:30
Lasipalatsin aukio, Mannerheimintie 22

Lue lisää

Stupido Recordsin ja Stupido Marketin taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Stupido Market, Porthaninkatu 4

Stupido Recordsin ja Stupido Marketin taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Stupido Market, Porthaninkatu 4

Lue lisää

Paints and Friends – Nude Model Croquis Night

klo 18:00–21:00
Paints and Friends, Neljäs Linja 28 C
K-18kuvataideosallistu

Paints and Friends – Nude Model Croquis Night

klo 18:00–21:00
Paints and Friends, Neljäs Linja 28 C

Lue lisää

TOISAALLA

klo 17:00–21:00
Galleria Dix, Uudenmaankatu 19 Helsinki
kuvataidemusiikki

TOISAALLA

klo 17:00–21:00
Galleria Dix, Uudenmaankatu 19 Helsinki

Lue lisää

Helsinki Pride -yhteisön Pop Up – taidenäyttely ja avoimet ovet

klo 19:30–23:00
Helsinki Pride -yhteisö, Tallberginkatu 1 C, 4 kerros
kuvataidemulticultisisällä

Helsinki Pride -yhteisön Pop Up – taidenäyttely ja avoimet ovet

klo 19:30–23:00
Helsinki Pride -yhteisö, Tallberginkatu 1 C, 4 kerros

Lue lisää

Kellarikirkon kirkkopuiston Taiteiden yö

klo 17:00–22:00
Kellarikirkon kirkkopuisto, Sibeliuksenkatu 6, 00250 Helsinki
musiikkimuu ohjelmaosallisturuoka & juomaulkona

Kellarikirkon kirkkopuiston Taiteiden yö

klo 17:00–22:00
Kellarikirkon kirkkopuisto, Sibeliuksenkatu 6, 00250 Helsinki

Lue lisää

Mitä tulee näkyväksi

klo 06:00–20:30
Third Space, Tarkk'ampujankatu 18

Mitä tulee näkyväksi

klo 06:00–20:30
Third Space, Tarkk'ampujankatu 18

Lue lisää

New Silver Girl and Ivana Helsinki- Overdose

klo 20:00–22:00
Green Hippo Cafe, Punavuorenkatu 2
multicultiperformanssitanssi

New Silver Girl and Ivana Helsinki- Overdose

klo 20:00–22:00
Green Hippo Cafe, Punavuorenkatu 2

Lue lisää

Contact – Soprano Art Experience

klo 19:00–19:30
Soprano koulutuskampus, Mannerheimintie 15
performanssisisällätanssi

Contact – Soprano Art Experience

klo 19:00–19:30
Soprano koulutuskampus, Mannerheimintie 15

Lue lisää

Ilon pisaroita

klo 18:00–19:30
Olympiastadioinin parkkipaikka, Töölönlahden puoleinen kulma
kuvataidemusiikkiosallisturunoulkona

Ilon pisaroita

klo 18:00–19:30
Olympiastadioinin parkkipaikka, Töölönlahden puoleinen kulma

Lue lisää

Taiteiden yö Valokuvamuseossa

klo 16:00–18:00
Valokuvamuseo, Raekoja 4/6

Taiteiden yö Valokuvamuseossa

klo 16:00–18:00
Valokuvamuseo, Raekoja 4/6

Lue lisää

Nuutinen @ OHMYGOODNESS: Katuräpit Vaasankadun ja Kustaankadun kulmalla!

klo 20:00–20:30
OHMYGOODNESS, Vaasankatu 14
musiikkiperformanssiulkona

Taiteiden yö Kiek in de Kökin linnoitusmuseossa

klo 16:00–18:00
Kiek in de Kök, Komandandi tee 2, Tallinna
muu ohjelmasisällä

Taiteiden yö Kiek in de Kökin linnoitusmuseossa

klo 16:00–18:00
Kiek in de Kök, Komandandi tee 2, Tallinna

Lue lisää

Taiteiden yö Tallinnan kaupunginmuseossa

klo 16:00–18:00
Tallinnan kaupunginmuseo, Vene 17, Tallinna
muu ohjelmasisällä

Taiteiden yö Tallinnan kaupunginmuseossa

klo 16:00–18:00
Tallinnan kaupunginmuseo, Vene 17, Tallinna

Lue lisää

Fotomaraton

klo 17:00–23:00
Ylioppilaskamerat ry, Hietaniemenkatu 14 A
avoimet harjoituksetkuvataidemuu ohjelmaosallistuulkona

Fotomaraton

klo 17:00–23:00
Ylioppilaskamerat ry, Hietaniemenkatu 14 A

Lue lisää

Eräänlainen pyhättö

klo 17:00–19:00
Galleria Lennätin, Harakan saari
installaatiokuvataidemusiikkiruoka & juomasisällä

Eräänlainen pyhättö

klo 17:00–19:00
Galleria Lennätin, Harakan saari

Lue lisää

Tallinna 800 – opastettu kävelykierros

klo 16:00–17:00
Kiek in de Kökin linnoitusmuseo, Kommandandi tee 3
muu ohjelmaulkona

Tallinna 800 – opastettu kävelykierros

klo 16:00–17:00
Kiek in de Kökin linnoitusmuseo, Kommandandi tee 3

Lue lisää

Poron vuosi

klo 18:00–00:00
Ruka Beauty & Wellness, Puistokatu 1 B D 15, 00140 HELSINKI

Poron vuosi

klo 18:00–00:00
Ruka Beauty & Wellness, Puistokatu 1 B D 15, 00140 HELSINKI

Lue lisää

Trubaduuri Anthony Dawoud

klo 21:00–01:00
Iguana Keskuskatu, Keskuskatu 4
K-18musiikkiruoka & juomaulkona

Trubaduuri Anthony Dawoud

klo 21:00–01:00
Iguana Keskuskatu, Keskuskatu 4

Lue lisää

Ipa Duo Mannerheimintien Iguanan kellarissa

klo 20:00–22:00
Iguana, Mannerheimintie 12
K-18musiikkiruoka & juomasisällä

Ipa Duo Mannerheimintien Iguanan kellarissa

klo 20:00–22:00
Iguana, Mannerheimintie 12

Lue lisää

Taiteiden yö Aleksin Suomalaisessa Kirjakaupassa

klo 16:00–22:00
Suomalainen Kirjakauppa, Aleksanterinkatu 15
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Taiteiden yö Aleksin Suomalaisessa Kirjakaupassa

klo 16:00–22:00
Suomalainen Kirjakauppa, Aleksanterinkatu 15

Lue lisää

Treplevin hajottaja

klo 19:00–20:00
Vapaan taiteen tila, Vilhovuorenkuja 15
sisällätanssiteatteri

Treplevin hajottaja

klo 19:00–20:00
Vapaan taiteen tila, Vilhovuorenkuja 15

Lue lisää

Pola Ivanka goes Cafe Ursula

klo 19:00–20:30
Cafe Ursula, Ehrenströmintie 3, 00140 Helsinki
musiikkiulkona

Pola Ivanka goes Cafe Ursula

klo 19:00–20:30
Cafe Ursula, Ehrenströmintie 3, 00140 Helsinki

Lue lisää

Positiivinen trollipaja

klo 16:00–18:00
Kansanvalistusseura, Cygnaeuksenkatu 4
musiikkiosallistupuheohjelmaruoka & juoma

Positiivinen trollipaja

klo 16:00–18:00
Kansanvalistusseura, Cygnaeuksenkatu 4

Lue lisää

Love In Action

klo 17:00–22:00
Kolmen Sepän Aukio, kolme seppää
lapsillemusiikkiulkona

Love In Action

klo 17:00–22:00
Kolmen Sepän Aukio, kolme seppää

Lue lisää

The Recarcassing Ceremony Sinnessä

klo 17:00–21:00
Sinne, Iso Roobertinkatu 16
kuvataidesisällä

The Recarcassing Ceremony Sinnessä

klo 17:00–21:00
Sinne, Iso Roobertinkatu 16

Lue lisää

Taiteiden yö: Aleksi Myllykoski & Tapani Rinne, Fjordwalker(RU)

klo 19:00–22:00
Tenho Restobar, Helsinginkatu 15, 00500 Helsinki
musiikkiperformanssiruoka & juomasisällä

Taiteiden yö: Aleksi Myllykoski & Tapani Rinne, Fjordwalker(RU)

klo 19:00–22:00
Tenho Restobar, Helsinginkatu 15, 00500 Helsinki

Lue lisää

The Shape of Things to Come – keskustelu Taiteiden yönä: Eeva-Riitta Eerola & Taru Elfving

klo 17:30–18:30
Helsinki Contemporary, Bulevardi 10
kuvataidemuu ohjelmapuheohjelmasisällä

Konstens natt på Teaterskolan DOT

klo 15:00–18:00
Kvarteret Victoria, Välimerenkatu 14 A
lapsilleosallistuteatteri

Konstens natt på Teaterskolan DOT

klo 15:00–18:00
Kvarteret Victoria, Välimerenkatu 14 A

Lue lisää

Wild Hungary – unkarilaista luontoelokuvaa

klo 15:00–18:00
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus, Kaisaniemenkatu 10
elokuvakuvataidesisällä

Wild Hungary – unkarilaista luontoelokuvaa

klo 15:00–18:00
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus, Kaisaniemenkatu 10

Lue lisää

MARA & PERA

klo 17:00–21:00
Pertin Valinta & IPI kulmakuppila, Aleksis Kiven katu 48 & Porthaninkatu 13
musiikkiosallistuperformanssirunosisällä

MARA & PERA

klo 17:00–21:00
Pertin Valinta & IPI kulmakuppila, Aleksis Kiven katu 48 & Porthaninkatu 13

Lue lisää

Taiteiden yö Annantalolla

klo 14:00–18:00
Annantalo, Annankatu 30
kirjallisuuslapsilleperformanssisirkusteatteri

Taiteiden yö Annantalolla

klo 14:00–18:00
Annantalo, Annankatu 30

Lue lisää

Tiedekulman bändi-ilta Taiteiden yönä

klo 19:00–22:00
Tiedekulma, Yliopistonkatu 4
musiikkisisällä

Tiedekulman bändi-ilta Taiteiden yönä

klo 19:00–22:00
Tiedekulma, Yliopistonkatu 4

Lue lisää

Kaikuluotain goes Kahvila Tyyni

klo 19:00–21:00
Kahvila Tyyni, Helsinginkatu 56
musiikkiulkona

Kaikuluotain goes Kahvila Tyyni

klo 19:00–21:00
Kahvila Tyyni, Helsinginkatu 56

Lue lisää

Amurt metsässä.

klo 21:00–23:00
Maunula, metsäalue, google maps -koordinaatit 60.2276, 24.9400, Pirttipolku 2 (lähellä tätä osoitetta)
musiikkiulkona

Amurt metsässä.

klo 21:00–23:00
Maunula, metsäalue, google maps -koordinaatit 60.2276, 24.9400, Pirttipolku 2 (lähellä tätä osoitetta)

Lue lisää

i(öö)Tanssi

klo 20:00–21:00
Lento Art Space, Siuntionkatu 3
performanssisisällätanssi

i(öö)Tanssi

klo 20:00–21:00
Lento Art Space, Siuntionkatu 3

Lue lisää

Laulu valtaa Oulunkylän kirkon

klo 21:00–22:00
Oulunkylän kirkko, Teinintie 10
musiikki

Laulu valtaa Oulunkylän kirkon

klo 21:00–22:00
Oulunkylän kirkko, Teinintie 10

Lue lisää

Vallila vieköön! – Vallilan kirjaston lasten Taiteiden yö

klo 17:30–19:30
Vallilan kirjasto, Päijänteentie 5
joogalapsilleosallistusisällä

Vallila vieköön! – Vallilan kirjaston lasten Taiteiden yö

klo 17:30–19:30
Vallilan kirjasto, Päijänteentie 5

Lue lisää

Have Faith – Taiteiden yön näyttely

klo 18:00–22:00
OOLO - Oppimisen olohuone, Annankatu 7
kuvataidemusiikkiosallistuperformanssiruno

Have Faith – Taiteiden yön näyttely

klo 18:00–22:00
OOLO - Oppimisen olohuone, Annankatu 7

Lue lisää

Taiteiden yö Antikvaarisessa Kirjakauppa Johanneksessa

klo 17:30–21:00
Antikvaarinen Kirjakauppa Johannes, Yrjönkatu 1
kirjallisuus

Taiteiden yö Antikvaarisessa Kirjakauppa Johanneksessa

klo 17:30–21:00
Antikvaarinen Kirjakauppa Johannes, Yrjönkatu 1

Lue lisää

Konstens natt på Lilla Teatern

klo 19:00–23:00
Lilla Teatern, Georgsgatan 30
avoimet harjoituksetK-18puheohjelmasisälläteatteri

Konstens natt på Lilla Teatern

klo 19:00–23:00
Lilla Teatern, Georgsgatan 30

Lue lisää

Töölöntorin Taiteiden Yö

klo 14:00–18:00
Töölöntori, Töölöntori
kuvataidemusiikkiruoka & juomatanssiulkona

Töölöntorin Taiteiden Yö

klo 14:00–18:00
Töölöntori, Töölöntori

Lue lisää

Sanna Saarreharju: Sad_Gal_89

klo 05:00–23:30
Galleria SEINÄ, Mannerheimintie 19 b
installaatiokuvataideulkona

Sanna Saarreharju: Sad_Gal_89

klo 05:00–23:30
Galleria SEINÄ, Mannerheimintie 19 b

Lue lisää

Liedejä ja lasimaalauksia

klo 18:00–00:00
Koinonia-kappeli, Kalevankatu 53
design & arkkitehtuurikuvataidemusiikkiosallistupuheohjelma

Liedejä ja lasimaalauksia

klo 18:00–00:00
Koinonia-kappeli, Kalevankatu 53

Lue lisää

Taiteiden yö Karjalatalolla

klo 17:00–20:00
Karjalatalo, Käpylänkuja 1
lapsillemusiikkimuu ohjelmaosallistusisällä

Taiteiden yö Karjalatalolla

klo 17:00–20:00
Karjalatalo, Käpylänkuja 1

Lue lisää

Taiteiden yö Amos Rexissä

klo 18:00–23:00
Amos Rex, Mannerheimintie 22-24
elokuvakuvataidemusiikki

Taiteiden yö Amos Rexissä

klo 18:00–23:00
Amos Rex, Mannerheimintie 22-24

Lue lisää

Venäjän Pyhäpäivä -tapahtumassa juhlitaan käsityöperinteitä

klo 15:00–22:00
Designmuseo, Korkeavuorenkatu 23
design & arkkitehtuurilapsillemuu ohjelmaperformanssisisällä

Venäjän Pyhäpäivä -tapahtumassa juhlitaan käsityöperinteitä

klo 15:00–22:00
Designmuseo, Korkeavuorenkatu 23

Lue lisää

Taiteiden yössä soi fado

klo 19:00–20:00
Hotel Katajanokka, Merikasarminkatu 1

Taiteiden yössä soi fado

klo 19:00–20:00
Hotel Katajanokka, Merikasarminkatu 1

Lue lisää

Runokuun Taiteiden yö

klo 20:00–23:00
Kansallisteatterin Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1
K-18kirjallisuusmulticultimusiikkiruno

Runokuun Taiteiden yö

klo 20:00–23:00
Kansallisteatterin Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1

Lue lisää

Runoilijana nykypäivänä: Matti Kangaskosken ja Yektan keskustelu

klo 17:00–18:00
Ranskan instituutti, Yrjönkatu 36
kirjallisuusmulticultipuheohjelmarunosisällä

Runoilijana nykypäivänä: Matti Kangaskosken ja Yektan keskustelu

klo 17:00–18:00
Ranskan instituutti, Yrjönkatu 36

Lue lisää

Andy McCoy Acoustic Live

klo 21:00–23:00
Hard Rock Cafe Helsinki, ALEKSANTERINKATU 21
musiikkisisällä

Andy McCoy Acoustic Live

klo 21:00–23:00
Hard Rock Cafe Helsinki, ALEKSANTERINKATU 21

Lue lisää

Stoan Taiteiden yö ja lasten Runokuu

klo 17:00–20:00
Stoa, Turunlinnantie 1
lapsillemulticultiosallisturunosisällä

Stoan Taiteiden yö ja lasten Runokuu

klo 17:00–20:00
Stoa, Turunlinnantie 1

Lue lisää

Pohjoismaisen kulttuuripisteen tämän vuoden kuvataideteoksen esittely

klo 17:00–18:00
Pohjoismainen kulttuuripiste, Kaisaniemenkatu 9
kuvataidesisällä

Pohjoismaisen kulttuuripisteen tämän vuoden kuvataideteoksen esittely

klo 17:00–18:00
Pohjoismainen kulttuuripiste, Kaisaniemenkatu 9

Lue lisää

World Press Photo -näyttely

klo 18:00–21:00
klo 00:00–00:00
Sanomatalon Mediatori, Töölönlahdenkatu 2
kuvataidesisällä

World Press Photo -näyttely

klo 18:00–21:00
klo 00:00–00:00
Sanomatalon Mediatori, Töölönlahdenkatu 2

Lue lisää

Taiteiden yö Septariassa

klo 17:00–20:00
Keramiikkakeskus Septaria, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros
installaatiomuu ohjelmaosallisturuoka & juomasisällä

Taiteiden yö Septariassa

klo 17:00–20:00
Keramiikkakeskus Septaria, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros

Lue lisää

Tohinaa Tiukulassa

klo 17:00–19:30
Pelastakaa Lapset, Tiukula talo, Koskelantie 38
lapsilleosallistusirkussisälläulkona

Tohinaa Tiukulassa

klo 17:00–19:30
Pelastakaa Lapset, Tiukula talo, Koskelantie 38

Lue lisää

Ilmaston muutos ja maailman tulevaisuus – onko meillä toivoa?

klo 20:00–21:30
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3
kirjallisuusmusiikkimuu ohjelmapuheohjelmasisällä

Ilmaston muutos ja maailman tulevaisuus – onko meillä toivoa?

klo 20:00–21:30
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3

Lue lisää

Taidenäyttely ”Side by Side”

klo 17:00–20:00
ARS Longa galleria, Annankatu 12
kuvataide

Taidenäyttely ”Side by Side”

klo 17:00–20:00
ARS Longa galleria, Annankatu 12

Lue lisää

Vekottimien yö

klo 17:00–20:00
Vekotinverstas, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros
lapsillemuu ohjelmasisällä

Vekottimien yö

klo 17:00–20:00
Vekotinverstas, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros

Lue lisää

Valokeilassa Koillisen Taiteiden yö Tapanilassa

klo 16:00–20:00
Teatteri Tuike, Viertolantie 2-4 B
lapsilleosallisturunosisälläteatteri

Valokeilassa Koillisen Taiteiden yö Tapanilassa

klo 16:00–20:00
Teatteri Tuike, Viertolantie 2-4 B

Lue lisää

Roope Salminen & Koirat x Löyly: Taiteiden yö Special

klo 18:00–02:00
Löyly, Hernesaarenranta 4
K-18musiikkiruoka & juomaulkona

Roope Salminen & Koirat x Löyly: Taiteiden yö Special

klo 18:00–02:00
Löyly, Hernesaarenranta 4

Lue lisää

One Night Stand – Art Exhibition & Open Studio

klo 18:00–21:00
Intuitioni Studio, Helenankatu 4
kuvataidesisällä

One Night Stand – Art Exhibition & Open Studio

klo 18:00–21:00
Intuitioni Studio, Helenankatu 4

Lue lisää

Helsinki Dance Theatre & Helsingin tanssiopisto Taiteiden yössä

klo 20:30–21:30
Helsingin tanssiopiston studio, Kasarmikatu 19, sisäänkäynti torin puolelta
performanssisisällätanssi

Helsinki Dance Theatre & Helsingin tanssiopisto Taiteiden yössä

klo 20:30–21:30
Helsingin tanssiopiston studio, Kasarmikatu 19, sisäänkäynti torin puolelta

Lue lisää

Taiteiden yö Valokuvataiteen museossa

klo 17:00–21:00
Suomen valokuvataiteen museo, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 G, 00180 Helsinki
kuvataidesisällä

Taiteiden yö Valokuvataiteen museossa

klo 17:00–21:00
Suomen valokuvataiteen museo, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 G, 00180 Helsinki

Lue lisää

Dimensions Tomorrow näyttelyn avajaiset

klo 17:00–22:00
Exhibition Laboratory, Merimiehenkatu 36
kuvataide

Dimensions Tomorrow näyttelyn avajaiset

klo 17:00–22:00
Exhibition Laboratory, Merimiehenkatu 36

Lue lisää

Lavatanssit

klo 16:00–19:00
Toimintakeskus Cäpsä, Untamontie 11
musiikkiruoka & juomatanssiulkona

Kaj Stenvall, maalauksia

klo 11:00–22:00
Galleria Bronda, Annankatu 16
kuvataidesisällä

Kaj Stenvall, maalauksia

klo 11:00–22:00
Galleria Bronda, Annankatu 16

Lue lisää

Writing Poetry Today – a Discussion with Matti Kangaskoski and Yekta

klo 17:00–19:00
Ranskan instituutti Suomessa, Yrjönkatu 36, 00100, Helsinki (3 krs)
kirjallisuuspuheohjelmaruno

Writing Poetry Today – a Discussion with Matti Kangaskoski and Yekta

klo 17:00–19:00
Ranskan instituutti Suomessa, Yrjönkatu 36, 00100, Helsinki (3 krs)

Lue lisää

Improtango

klo 19:30–20:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3
musiikkiosallistusisällätanssi

Improtango

klo 19:30–20:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3

Lue lisää

Versoi Ensemble Bar Favelassa

klo 19:00–20:30
Bar Favela, Mechelininkatu 13

Versoi Ensemble Bar Favelassa

klo 19:00–20:30
Bar Favela, Mechelininkatu 13

Lue lisää

Tevri ensemble kuorojen kierroksella

klo 21:00–21:30
klo 22:30–23:00
Bier bier ja ravintola Kosmos, Erottajankatu 33, Helsinki 00130 Hki, Kalevankatu 33, 00100 Hki

Tevri ensemble kuorojen kierroksella

klo 21:00–21:30
klo 22:30–23:00
Bier bier ja ravintola Kosmos, Erottajankatu 33, Helsinki 00130 Hki, Kalevankatu 33, 00100 Hki

Lue lisää

Tislaamo NOTA Live: Konstantin & GBM Organ Trio

klo 22:00–02:00
Tislaamo - Distillery Bar, Työpajankatu 2A R3
musiikkiruoka & juomasisälläulkona

Tislaamo NOTA Live: Konstantin & GBM Organ Trio

klo 22:00–02:00
Tislaamo - Distillery Bar, Työpajankatu 2A R3

Lue lisää

Sabrina ja Saarten tyttäret Talvipuutarhassa

klo 18:00–21:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A
musiikkiperformanssirunosisällä

Sabrina ja Saarten tyttäret Talvipuutarhassa

klo 18:00–21:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A

Lue lisää

Lapinlahti Flamboyant – Kukoista Lapinlahdessa

klo 17:00–22:30
Lapinlahden Lähde, Lapinlahdenpolku 8
avoimet harjoituksetinstallaatiomulticultimusiikkimuu ohjelmaosallistuperformanssisisällätanssi

Lapinlahti Flamboyant – Kukoista Lapinlahdessa

klo 17:00–22:30
Lapinlahden Lähde, Lapinlahdenpolku 8

Lue lisää

Yöllinen kukkahuone

klo 18:00–00:00
MU Filosofia -kukkastudio&teehuone, Hämeentie 2B
installaatiomulticultiosallisturuoka & juomasisällä

Yöllinen kukkahuone

klo 18:00–00:00
MU Filosofia -kukkastudio&teehuone, Hämeentie 2B

Lue lisää

Italialainen alkusoitto Taiteiden yöhön

klo 19:00–20:00
Hyvän Paimenen kirkko, Palosuontie 1
musiikki

Italialainen alkusoitto Taiteiden yöhön

klo 19:00–20:00
Hyvän Paimenen kirkko, Palosuontie 1

Lue lisää

Oopperaa porttikongista

klo 21:00–22:00
Kalevankatu 19 sisäpiha, Kalevankatu 19

Oopperaa porttikongista

klo 21:00–22:00
Kalevankatu 19 sisäpiha, Kalevankatu 19

Lue lisää

Taiteidenyö Laajasalossa 2019

Ylistalo, Muurahaisenpolku 4

Taiteidenyö Laajasalossa 2019

Ylistalo, Muurahaisenpolku 4

Lue lisää

Louise Charles-Saarikoski Fine Art Avoiment Ovet

klo 16:00–19:00
Louise Charles-Saarikoski Animal Art Studio, Aleksis Kiven Katu 40 C
sisällä

Louise Charles-Saarikoski Fine Art Avoiment Ovet

klo 16:00–19:00
Louise Charles-Saarikoski Animal Art Studio, Aleksis Kiven Katu 40 C

Lue lisää

Luo savesta!

klo 17:00–22:00
Showroom, Mechelininkatu 47
kuvataideosallistu

Luo savesta!

klo 17:00–22:00
Showroom, Mechelininkatu 47

Lue lisää

Kids Draw Helsinki

klo 15:30–18:00
Ateljee MIgnon, lasten kuvataidekoulu, Albertinkatu 5
kuvataidelapsilleosallistu

Kids Draw Helsinki

klo 15:30–18:00
Ateljee MIgnon, lasten kuvataidekoulu, Albertinkatu 5

Lue lisää

ABC

klo 20:00–21:00
Sinebrychoffin Puisto, Sinebrychoffinkatu, 00120 Helsinki
performanssitanssiteatteriulkona

ABC

klo 20:00–21:00
Sinebrychoffin Puisto, Sinebrychoffinkatu, 00120 Helsinki

Lue lisää

Runosvengi ja PhosFATE Sarawien Nomaditeltalla

klo 17:00–18:00
Lauttasaaren kartanon piha, Kauppaneuvoksentie 18
installaatiokirjallisuusmulticultirunoulkona

Runosvengi ja PhosFATE Sarawien Nomaditeltalla

klo 17:00–18:00
Lauttasaaren kartanon piha, Kauppaneuvoksentie 18

Lue lisää

Animal Art Studio Avoimet Ovet

klo 16:00–19:00
Louise Charles-Saarikoski Animal Art Studio, Aleksis Kiven Katu 40 C, 00510 Helsinki
kuvataidesisällä

Animal Art Studio Avoimet Ovet

klo 16:00–19:00
Louise Charles-Saarikoski Animal Art Studio, Aleksis Kiven Katu 40 C, 00510 Helsinki

Lue lisää

Saima ja nuoruus

klo 19:00–20:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A, 00250 Helsinki
kirjallisuusmusiikkipuheohjelmaruno

Saima ja nuoruus

klo 19:00–20:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A, 00250 Helsinki

Lue lisää

Helsinki Photo Festival

klo 17:00–20:00
Katajanokan Tulli- ja Pakkahuone, Kanavakatu 6
design & arkkitehtuuriinstallaatiokuvataidemulticultisisällä

Helsinki Photo Festival

klo 17:00–20:00
Katajanokan Tulli- ja Pakkahuone, Kanavakatu 6

Lue lisää

Stories from the sea

klo 21:00–22:00
Teatteri Ilmiö, Iso Roobertinkatu 10 B, 00120 Helsinki
muu ohjelmaperformanssipuheohjelmasisälläteatteri

Stories from the sea

klo 21:00–22:00
Teatteri Ilmiö, Iso Roobertinkatu 10 B, 00120 Helsinki

Lue lisää

Runoa ja musiikkia Roihuvuoren Riossa

klo 18:00–21:00
Roihuvuoren Rio, Roihuvuorentie 9
kirjallisuusmusiikkiperformanssirunoulkona

Runoa ja musiikkia Roihuvuoren Riossa

klo 18:00–21:00
Roihuvuoren Rio, Roihuvuorentie 9

Lue lisää

Osallistava ”Taide-Aarrejahti”. Ilmaisia taideteoksia. (Mobiililaite)

klo 11:00–11:30
klo 12:00–12:30
klo 13:00–13:30
klo 14:00–14:30
klo 15:00–15:30
klo 16:00–16:30
klo 17:00–17:30
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki
kuvataideosallistuulkona

Osallistava ”Taide-Aarrejahti”. Ilmaisia taideteoksia. (Mobiililaite)

klo 11:00–11:30
klo 12:00–12:30
klo 13:00–13:30
klo 14:00–14:30
klo 15:00–15:30
klo 16:00–16:30
klo 17:00–17:30
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki

Lue lisää

Kolina Klovnien OstariOrkesteri

klo 10:00–10:30
Kontulan ostoskeskus, Ostostie 4, 00940 Helsinki

Kolina Klovnien OstariOrkesteri

klo 10:00–10:30
Kontulan ostoskeskus, Ostostie 4, 00940 Helsinki

Lue lisää

Helena Vaari: Neula siveltimenä

klo 11:00–23:30
Helsingin tuomiokirkon Krypta, Kirkkokatu 18, 00100 Helsinki
design & arkkitehtuurikuvataidesisällä

Helena Vaari: Neula siveltimenä

klo 11:00–23:30
Helsingin tuomiokirkon Krypta, Kirkkokatu 18, 00100 Helsinki

Lue lisää

Kuumaa, Paul Elias @ Tavastia-klubi

klo 20:00–23:30
Tavastia-klubi, Urho Kekkosen Katu 4-6
K-18musiikkisisällä

Kuumaa, Paul Elias @ Tavastia-klubi

klo 20:00–23:30
Tavastia-klubi, Urho Kekkosen Katu 4-6

Lue lisää

T a i t e i d e n y ö T a p u l i s s a

klo 16:00–20:00
Tapulin seurakuntakoti, Maatullinkuja 4
musiikkipuheohjelmarunoruoka & juomasisällä

T a i t e i d e n y ö T a p u l i s s a

klo 16:00–20:00
Tapulin seurakuntakoti, Maatullinkuja 4

Lue lisää

Kesäkonsertteja Musiikkitalossa: Oskari Lehtonen, lyömäsoittimet

klo 18:00–19:00
Musiikkitalon päälämpiö, Mannerheimintie 13 A
musiikkisisällä

Kesäkonsertteja Musiikkitalossa: Oskari Lehtonen, lyömäsoittimet

klo 18:00–19:00
Musiikkitalon päälämpiö, Mannerheimintie 13 A

Lue lisää

Kesäkonsertteja Musiikkitalossa: Oskari Lehtonen, lyömäsoittimet

Musiikkitalo, Mannerheimintie 13 A
musiikkisisällä

Kavkaz taiteiden yössä

klo 19:00–19:30
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4
musiikki

Kavkaz taiteiden yössä

klo 19:00–19:30
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Carpet Diem

klo 17:00–01:00
Sörnäisten Rantatien mattolaituri

Carpet Diem

klo 17:00–01:00
Sörnäisten Rantatien mattolaituri

Lue lisää

Espan lavan Taiteiden yö

klo 16:00–23:00
Espan lava, Pohjoisesplanadi 1
multicultimusiikkiulkona

Espan lavan Taiteiden yö

klo 16:00–23:00
Espan lava, Pohjoisesplanadi 1

Lue lisää

Vauvojen Taiteiden yö leikkipuisto Lorussa

klo 15:30–18:30
Leikkipuisto Loru, Töölönlahdenkatu 4, Keskustakirjasto Oodi, 1. kerros
kuvataidelapsillemuu ohjelmasirkus

Vauvojen Taiteiden yö leikkipuisto Lorussa

klo 15:30–18:30
Leikkipuisto Loru, Töölönlahdenkatu 4, Keskustakirjasto Oodi, 1. kerros

Lue lisää

Käpälät kattoon! Taiteiden yö Päivälehden museossa

klo 16:00–22:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2–4
lapsillemuu ohjelmaosallistusisälläteatteri

Käpälät kattoon! Taiteiden yö Päivälehden museossa

klo 16:00–22:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2–4

Lue lisää

Runosuunnistus Tallinnassa

klo 12:00–20:00
Tallinna, Vabaduse väljak
osallisturunoulkona

Runosuunnistus Tallinnassa

klo 12:00–20:00
Tallinna, Vabaduse väljak

Lue lisää

Kaupunkirunoutta Tallinnassa

klo 19:00–20:00
Wabadus-kahvila, Vabaduse väljak 10, Tallinn
musiikkipuheohjelmarunoruoka & juomasisällä

Kaupunkirunoutta Tallinnassa

klo 19:00–20:00
Wabadus-kahvila, Vabaduse väljak 10, Tallinn

Lue lisää

Ira Kaspi LauluStudion Jamit

klo 19:30–21:00
Ira Kaspi LauluStudio, Runeberginkatu 33
musiikki

Ira Kaspi LauluStudion Jamit

klo 19:30–21:00
Ira Kaspi LauluStudio, Runeberginkatu 33

Lue lisää

Sarjakuvakeskus Croquis Oodissa

klo 19:00–21:30
Oodi, Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki

Sarjakuvakeskus Croquis Oodissa

klo 19:00–21:30
Oodi, Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki

Lue lisää

Opastetut kierrokset Virun KGB-museossa

klo 16:00–18:00
Viru Hotelli, 23. kerros, KGB-museo, Viru väljak 5
muu ohjelma

Opastetut kierrokset Virun KGB-museossa

klo 16:00–18:00
Viru Hotelli, 23. kerros, KGB-museo, Viru väljak 5

Lue lisää

Taide goes Kaffecentralen

klo 19:00–22:00
Kaffecentralen, Fredrikinkatu 59
musiikkiperformanssitanssi

Taide goes Kaffecentralen

klo 19:00–22:00
Kaffecentralen, Fredrikinkatu 59

Lue lisää

Kuorojen kierros x Allas Sea Pool

klo 20:00–22:00
Allas Sea Pool, Katajanokanlaituri 2a
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Allas Sea Pool

klo 20:00–22:00
Allas Sea Pool, Katajanokanlaituri 2a

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kansalaistori/Arboria

klo 20:00–23:00
Kansalaistori/Arboria
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Bar Loosister

klo 20:00–23:00
Bar Loosister, Hämeentie 50
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Bar Loosister

klo 20:00–23:00
Bar Loosister, Hämeentie 50

Lue lisää

Kuorojen kierros x Belge bar & bistro

klo 20:00–23:00
Belge bar & bistro, Kluuvikatu 5
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Belge bar & bistro

klo 20:00–23:00
Belge bar & bistro, Kluuvikatu 5

Lue lisää

Kuorojen kierros x Bier-Bier

klo 20:00–23:00
Bier-Bier, Erottajankatu 13
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Bier-Bier

klo 20:00–23:00
Bier-Bier, Erottajankatu 13

Lue lisää

Kuorojen kierros x Bistro K

klo 20:00–23:00
Bistro K, Hämeentie 68
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Bistro K

klo 20:00–23:00
Bistro K, Hämeentie 68

Lue lisää

Kuorojen kierros x Bistro Manu

klo 20:00–23:00
Bistro Manu, Eteläinen Rautatienkatu 4
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Bistro Manu

klo 20:00–23:00
Bistro Manu, Eteläinen Rautatienkatu 4

Lue lisää

Kuorojen kierros x Café Bar No 9

klo 21:00–23:00
Café Bar No 9, Uudenmaankatu 9
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Café Bar No 9

klo 21:00–23:00
Café Bar No 9, Uudenmaankatu 9

Lue lisää

Kuorojen kierros x Café Veranda, Finlandia-talo

klo 20:00–22:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Mannerheimintie 13 e
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Café Veranda, Finlandia-talo

klo 20:00–22:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Mannerheimintie 13 e

Lue lisää

Kuorojen kierros x Citycenter

klo 20:00–21:00
Citycenter, Kaivokatu 8
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Citycenter

klo 20:00–21:00
Citycenter, Kaivokatu 8

Lue lisää

Kuorojen kierros x Dubliner

klo 20:00–23:00
Dubliner, Mannerheimintie 5
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Dubliner

klo 20:00–23:00
Dubliner, Mannerheimintie 5

Lue lisää

Kuorojen kierros x Fazer Café Kluuvikatu 3

klo 20:00–22:00
Fazer Café Kluuvikatu 3, Kluuvikatu 3
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Fazer Café Kluuvikatu 3

klo 20:00–22:00
Fazer Café Kluuvikatu 3, Kluuvikatu 3

Lue lisää

Kuorojen kierros x G18

klo 20:00–23:00
G18, Yrjönkatu 18
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x G18

klo 20:00–23:00
G18, Yrjönkatu 18

Lue lisää

Kuorojen kierros x Garden by Olo

klo 20:00–23:00
Garden by Olo, Helenankatu 2
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Garden by Olo

klo 20:00–23:00
Garden by Olo, Helenankatu 2

Lue lisää

Kuorojen kierros x GLO Hotel Art

klo 05:00–23:00
GLO Hotel Art, Lönnrotinkatu 29
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x GLO Hotel Art

klo 05:00–23:00
GLO Hotel Art, Lönnrotinkatu 29

Lue lisää

Kuorojen kierros x Holiday Bar

klo 20:00–23:00
Holiday Bar, Kanavaranta 7
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Holiday Bar

klo 20:00–23:00
Holiday Bar, Kanavaranta 7

Lue lisää

Kuorojen kierros x Huvila

klo 20:00–20:30
Huvila-teltan anniskelualue, Tokoinranta
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Huvila

klo 20:00–20:30
Huvila-teltan anniskelualue, Tokoinranta

Lue lisää

Kuorojen kierros x Juttutupa

klo 20:00–23:00
Juttutupa, Säästöpankinranta 6
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Juttutupa

klo 20:00–23:00
Juttutupa, Säästöpankinranta 6

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kaarna baari & keittiö

klo 20:00–22:30
Kaarna baari & keittiö, Mannerheimintie 20
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kaarna baari & keittiö

klo 20:00–22:30
Kaarna baari & keittiö, Mannerheimintie 20

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kaivopiha

klo 20:00–22:00
Kaivopiha, Mannerheimintie 5
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kaivopiha

klo 20:00–22:00
Kaivopiha, Mannerheimintie 5

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kappeli

klo 20:00–22:30
Kappeli, Eteläesplanadi 1
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kappeli

klo 20:00–22:30
Kappeli, Eteläesplanadi 1

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kaupungintalon aula

klo 20:00–20:30
Kaupungintalon aula , Pohjoisesplanadi 11-13
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kaupungintalon aula

klo 20:00–20:30
Kaupungintalon aula , Pohjoisesplanadi 11-13

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kauppatorin Laituri

klo 20:00–22:00
Kauppatorin laituri, Eteläranta 14
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kauppatorin Laituri

klo 20:00–22:00
Kauppatorin laituri, Eteläranta 14

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kitty’s Public House

klo 20:00–22:30
Kitty's Public House, Keskuskatu 6
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kitty’s Public House

klo 20:00–22:30
Kitty's Public House, Keskuskatu 6

Lue lisää

Kuorojen kierros x Konepaja

klo 20:00–23:00
Konepaja, Fredriksberg A, Konepajankuja 1
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Konepaja

klo 20:00–23:00
Konepaja, Fredriksberg A, Konepajankuja 1

Lue lisää

Kuorojen kierros x Krog Roba

klo 20:00–23:00
Krog Roba, Pieni Roobertinkatu 1-3
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Krog Roba

klo 20:00–23:00
Krog Roba, Pieni Roobertinkatu 1-3

Lue lisää

Kuorojen kierros x Manala

klo 20:00–23:00
Manala, Dagmarinkatu 2
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Manala

klo 20:00–23:00
Manala, Dagmarinkatu 2

Lue lisää

Kuorojen kierros x Musiikkitalo, päälämpiön lasikulma

klo 20:00–23:00
Musiikkitalo, päälämpiön lasikulma, Mannerheimintie 13 A
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Musiikkitalo, päälämpiön lasikulma

klo 20:00–23:00
Musiikkitalo, päälämpiön lasikulma, Mannerheimintie 13 A

Lue lisää

Kuorojen kierros x Ravintola Nude

klo 20:00–23:00
Ravintola Nude, Kasarminkatu 44
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Ravintola Nude

klo 20:00–23:00
Ravintola Nude, Kasarminkatu 44

Lue lisää

Kuorojen kierros x Oluthuone Kaisla

klo 20:00–23:00
Oluthuone Kaisla, Vilhonkatu 4
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Oluthuone Kaisla

klo 20:00–23:00
Oluthuone Kaisla, Vilhonkatu 4

Lue lisää

Kuorojen kierros x Oodi

klo 20:00–23:00
Oodi, Töölönlahdenkatu 4
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Oodi

klo 20:00–23:00
Oodi, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Kuorojen kierros x Pjazza

klo 20:00–23:00
Pjazza, Yrjönkatu 18 B
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Pjazza

klo 20:00–23:00
Pjazza, Yrjönkatu 18 B

Lue lisää

Kuorojen kierros x Pjazzan Terassi

klo 20:00–23:00
Pjazzan terassi, Yrjönkatu 18 B
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Pjazzan Terassi

klo 20:00–23:00
Pjazzan terassi, Yrjönkatu 18 B

Lue lisää

Kuorojen kierros x Ravintola Carelia

klo 20:00–23:00
Ravintola Carelia, Mannerheimintie 56
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Ravintola Carelia

klo 20:00–23:00
Ravintola Carelia, Mannerheimintie 56

Lue lisää

Kuorojen kierros x Kosmos

klo 20:00–23:00
Kosmos, Kalevankatu 3
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Kosmos

klo 20:00–23:00
Kosmos, Kalevankatu 3

Lue lisää

Kuorojen kierros x Ravintola Oiva

klo 20:00–23:00
Ravintola Oiva, Porthaninkatu 5
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Ravintola Oiva

klo 20:00–23:00
Ravintola Oiva, Porthaninkatu 5

Lue lisää

Kuorojen kierros x Rotterdam, Kamppi

klo 20:00–23:00
Rotterdam, Kamppi, Tennispalatsin aukio 4
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Rotterdam, Kamppi

klo 20:00–23:00
Rotterdam, Kamppi, Tennispalatsin aukio 4

Lue lisää

Kuorojen kierros x Rymy-Eetu

klo 20:00–23:00
Rymy-Eetu, Erottajankatu 15–17
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Rymy-Eetu

klo 20:00–23:00
Rymy-Eetu, Erottajankatu 15–17

Lue lisää

Kuorojen kierros x Rytmi

klo 20:00–20:30
klo 21:00–21:30
klo 22:00–23:00
Rytmi, Toinen linja 2
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Rytmi

klo 20:00–20:30
klo 21:00–21:30
klo 22:00–23:00
Rytmi, Toinen linja 2

Lue lisää

Kuorojen kierros x Ravintola Savoy

klo 21:00–21:30
Ravintola Savoy, Eteläesplanadi 14
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Ravintola Savoy

klo 21:00–21:30
Ravintola Savoy, Eteläesplanadi 14

Lue lisää

Kuorojen kierros x Stone’s

klo 20:00–23:00
Stone's, Keskuskatu 4
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Stone’s

klo 20:00–23:00
Stone's, Keskuskatu 4

Lue lisää

Kuorojen kierros x The Cock

klo 20:00–23:00
The Cock, Fabianinkatu 17
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x The Cock

klo 20:00–23:00
The Cock, Fabianinkatu 17

Lue lisää

Kuorojen kierros x Solo Sokos Hotel Torni

klo 20:00–23:00
Solo Sokos Hotel Torni, Yrjönkatu 26
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Solo Sokos Hotel Torni

klo 20:00–23:00
Solo Sokos Hotel Torni, Yrjönkatu 26

Lue lisää

Juho Pitkänen @ Lennonjohto

klo 21:00–23:30
Kolme Kaisaa, Hämeentie 29
K-18musiikkiruoka & juomasisällä

Juho Pitkänen @ Lennonjohto

klo 21:00–23:30
Kolme Kaisaa, Hämeentie 29

Lue lisää

Kuorojen kierros x Vltava

klo 20:00–23:00
Vltava, Elielinaukio 2
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Vltava

klo 20:00–23:00
Vltava, Elielinaukio 2

Lue lisää

Kuorojen kierros x Wellamo

klo 20:00–21:00
klo 21:30–23:00
Wellamo, Vyökatu 9
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Wellamo

klo 20:00–21:00
klo 21:30–23:00
Wellamo, Vyökatu 9

Lue lisää

Kuorojen kierros x William K. Kurvi

klo 20:00–23:00
William K. Kurvi, Helsinginkatu 2
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x William K. Kurvi

klo 20:00–23:00
William K. Kurvi, Helsinginkatu 2

Lue lisää

Kuorojen kierros x Yes Yes Yes

klo 20:00–23:00
Yes Yes Yes, Iso Roobertinkatu 1
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Yes Yes Yes

klo 20:00–23:00
Yes Yes Yes, Iso Roobertinkatu 1

Lue lisää

Kuorojen kierros x Zetor

klo 20:00–23:00
Zetor, Mannerheimintie 3–5
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Zetor

klo 20:00–23:00
Zetor, Mannerheimintie 3–5

Lue lisää

Kuorojen kierros x Ølhus København

klo 20:30–23:00
Ølhus København, Kalevankatu 3
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Ølhus København

klo 20:30–23:00
Ølhus København, Kalevankatu 3

Lue lisää

Kuorojen kierros x Alice Italian

klo 20:00–23:00
Alice Italian, Fredrigsberg, Konepajankuja 1
musiikkisisällä

Kuorojen kierros x Alice Italian

klo 20:00–23:00
Alice Italian, Fredrigsberg, Konepajankuja 1

Lue lisää

Taidehistorialliset kävelykierrokset: Taiteiden yön kierros Kasvitieteellisessä puutarhassa

klo 17:30–18:30
Kaisaniemen kasvitieteellinen puutarha, Kaisaniemenranta 2

Taidehistorialliset kävelykierrokset: Taiteiden yön kierros Kasvitieteellisessä puutarhassa

klo 17:30–18:30
Kaisaniemen kasvitieteellinen puutarha, Kaisaniemenranta 2

Lue lisää

Taiteiden yö Kansalliskirjastossa

klo 18:30–21:00
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36
kirjallisuusmusiikkipuheohjelmasisälläulkona

Taiteiden yö Kansalliskirjastossa

klo 18:30–21:00
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36

Lue lisää

Taiteiden yö Haagan torilla

klo 16:00–20:00
Haagan tori, Haagan tori 2
lapsillemuu ohjelmaruoka & juomaulkona

Taiteiden yö Haagan torilla

klo 16:00–20:00
Haagan tori, Haagan tori 2

Lue lisää

Toivon kynttilät Taiteiden yössä

klo 19:00–22:30
Töölönlahti, Hesperianpuisto, Töölö bay, Hesperia Park
muu ohjelmaosallistuulkona

Toivon kynttilät Taiteiden yössä

klo 19:00–22:30
Töölönlahti, Hesperianpuisto, Töölö bay, Hesperia Park

Lue lisää

Drag Bingo goes Taiteiden yö

klo 18:00–21:00
Kauppatorin Laituri, Kauppatori, 00130 Hki
musiikkimuu ohjelmaperformanssiulkona

Drag Bingo goes Taiteiden yö

klo 18:00–21:00
Kauppatorin Laituri, Kauppatori, 00130 Hki

Lue lisää

Takakeno stand up goes Taiteiden Yö

klo 20:00–23:00
Mascot Bar & Live Stage, Neljäs Linja 2
K-18muu ohjelmaperformanssi

Takakeno stand up goes Taiteiden Yö

klo 20:00–23:00
Mascot Bar & Live Stage, Neljäs Linja 2

Lue lisää

Sahaja Yoga – meditaatio

klo 12:30–20:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40

Sahaja Yoga – meditaatio

klo 12:30–20:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40

Lue lisää

Samba Sinestesia

klo 19:00–20:00
'Ruttopuisto', Vanha kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki
multicultimusiikkiulkona

Samba Sinestesia

klo 19:00–20:00
'Ruttopuisto', Vanha kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki

Lue lisää

Hourua, Elektroa ja Leipää

klo 21:30–22:30
Lapinlahden Mielisairaala, Lapinlahdenpolku 8, 00140 Helsinki
musiikkimuu ohjelmaosallisturuoka & juomaulkona

Hourua, Elektroa ja Leipää

klo 21:30–22:30
Lapinlahden Mielisairaala, Lapinlahdenpolku 8, 00140 Helsinki

Lue lisää

Setit ja partituurit- Taiteiden yö Vuosaaressa

klo 17:00–21:30
Villa Lill Kallvik, Juhannusruusunkuja 5
kuvataidemusiikkirunoruoka & juoma

Setit ja partituurit- Taiteiden yö Vuosaaressa

klo 17:00–21:30
Villa Lill Kallvik, Juhannusruusunkuja 5

Lue lisää

Kuudes Haisti Festivaalit

klo 18:00–20:00
Suomenlinnan lautan koppi, Kauppatori., Kauppatori 19
installaatiomulticultiperformanssisirkussisällä

Kuudes Haisti Festivaalit

klo 18:00–20:00
Suomenlinnan lautan koppi, Kauppatori., Kauppatori 19

Lue lisää

Kestävästi Liikkeelle!

klo 18:00–22:00
Oodin edusta, Töölönlahdenkatu 4
avoimet harjoituksetmuu ohjelmaulkona

Kestävästi Liikkeelle!

klo 18:00–22:00
Oodin edusta, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka: Sacre -videoteostrilogia

klo 18:00–20:00
Kiasma-teatteri, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki
elokuvainstallaatiokuvataidepuheohjelma

Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka: Sacre -videoteostrilogia

klo 18:00–20:00
Kiasma-teatteri, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki

Lue lisää

Marko Niemi: Maapallo

klo 08:00–21:00
Kaupungintalon aula , Pohjoisesplanadi 11-13
installaatiorunosisällä

Marko Niemi: Maapallo

klo 08:00–21:00
Kaupungintalon aula , Pohjoisesplanadi 11-13

Lue lisää

TIMO Brass Band goes Yön Taide

klo 21:00–22:00
Runebergin patsas, Esplanadin puisto
installaatiomusiikkiperformanssitanssiteatteri

TIMO Brass Band goes Yön Taide

klo 21:00–22:00
Runebergin patsas, Esplanadin puisto

Lue lisää

Blues Cafe Haaga

klo 17:00–20:00
Ilkankulma, Ilkantie 16 B

Blues Cafe Haaga

klo 17:00–20:00
Ilkankulma, Ilkantie 16 B

Lue lisää

Nuorten solistien konsertti

klo 21:00–22:30
Helsingin NMKY, Vuorikatu 17

Nuorten solistien konsertti

klo 21:00–22:30
Helsingin NMKY, Vuorikatu 17

Lue lisää

Kokeile improvisaatiota + show

klo 18:30–20:00
Suomen Impro-opisto, Lemminkäisenkuja 3
osallistusisälläteatteri

Kokeile improvisaatiota + show

klo 18:30–20:00
Suomen Impro-opisto, Lemminkäisenkuja 3

Lue lisää

Soprano Art Experience

klo 17:00–21:00
Soprano koulutuskampus, Mannerheimintie 15

Soprano Art Experience

klo 17:00–21:00
Soprano koulutuskampus, Mannerheimintie 15

Lue lisää

Suomalainen Tallinna -kävelykierros Toompealla

klo 17:00–18:00
Nigulisten kirkon ulko-ovelta, Niguliste tänav 3
design & arkkitehtuurimuu ohjelmaulkona

Suomalainen Tallinna -kävelykierros Toompealla

klo 17:00–18:00
Nigulisten kirkon ulko-ovelta, Niguliste tänav 3

Lue lisää

Tallinnan Vanhakaupunki -matkaoppaan julkistamistilaisuus

klo 18:00–19:00
Kohvik Wabadus, 2. kerros, Vabaduse väljak 10

Tallinnan Vanhakaupunki -matkaoppaan julkistamistilaisuus

klo 18:00–19:00
Kohvik Wabadus, 2. kerros, Vabaduse väljak 10

Lue lisää

Very short film festival

klo 18:30–20:30
Götan maailma, Tarkk´ampujankatu 4
elokuvaperformanssisisällä

Very short film festival

klo 18:30–20:30
Götan maailma, Tarkk´ampujankatu 4

Lue lisää

Taiteiden yössä taotaan

klo 10:00–21:00
Kalevala Koru, Pohjoisesplanadi 25-27
design & arkkitehtuurimuu ohjelma

Taiteiden yössä taotaan

klo 10:00–21:00
Kalevala Koru, Pohjoisesplanadi 25-27

Lue lisää

Juho Pitkänen @ Hilpeä Hauki

klo 18:00–21:00
Hilpeä Hauki, Vaasankatu 7
K-18musiikkiruoka & juomaulkona

Juho Pitkänen @ Hilpeä Hauki

klo 18:00–21:00
Hilpeä Hauki, Vaasankatu 7

Lue lisää

Drag Bingo goes Taiteiden Yö

klo 18:00–21:00
Kauppatorin Laituri, Kauppatori
K-18muu ohjelmaulkona

Drag Bingo goes Taiteiden Yö

klo 18:00–21:00
Kauppatorin Laituri, Kauppatori

Lue lisää

CATWALK

klo 17:00–21:00
Ateljee Ulla Vainikka, Mariankatu 15

CATWALK

klo 17:00–21:00
Ateljee Ulla Vainikka, Mariankatu 15

Lue lisää

Kirja liikkeellä

klo 16:00–19:00
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Kirja liikkeellä

klo 16:00–19:00
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7

Lue lisää

Mini-kieltolakikävely Taiteiden yönä

klo 17:00–17:30
klo 19:00–19:30
Svenska teaternin edestä, Esplanadin puiston puolella, Svenska teatern
muu ohjelmaulkona

Mini-kieltolakikävely Taiteiden yönä

klo 17:00–17:30
klo 19:00–19:30
Svenska teaternin edestä, Esplanadin puiston puolella, Svenska teatern

Lue lisää

Greater Flamingo Veistos. Stainless steel 2500mm

klo 16:00–22:00
Hesperianpuisto, Hesperianpuisto
kuvataide

Greater Flamingo Veistos. Stainless steel 2500mm

klo 16:00–22:00
Hesperianpuisto, Hesperianpuisto

Lue lisää

Taiteiden Yö One Pint Pub:ssa

klo 18:00–02:00
One Pint Pub, Santakatu 2, Ruoholahti

Taiteiden Yö One Pint Pub:ssa

klo 18:00–02:00
One Pint Pub, Santakatu 2, Ruoholahti

Lue lisää

Kokeile ilma-akrobatiaa ja tankotanssia Pole4Fitillä

klo 18:00–19:00
Pole4Fit Kamppi, Lönnrotinkatu 41 B

Kokeile ilma-akrobatiaa ja tankotanssia Pole4Fitillä

klo 18:00–19:00
Pole4Fit Kamppi, Lönnrotinkatu 41 B

Lue lisää

Grand Georgia’s Rap Night

klo 21:00–00:00
Grand Georgia Ravintolalaiva, Hakaniemenranta 11 00530 Helsinki
musiikkiperformanssisisällä

Grand Georgia’s Rap Night

klo 21:00–00:00
Grand Georgia Ravintolalaiva, Hakaniemenranta 11 00530 Helsinki

Lue lisää

The Fisherman & The Sea LIVE & BUSKING

klo 20:00–21:00
Töölönlahden laituri, Karamzininranta 4
musiikkiulkona

The Fisherman & The Sea LIVE & BUSKING

klo 20:00–21:00
Töölönlahden laituri, Karamzininranta 4

Lue lisää

Robottien yö

klo 16:00–19:00
Viikin kirjasto, Viikinkaari 11
lapsilleosallistusisällä

Robottien yö

klo 16:00–19:00
Viikin kirjasto, Viikinkaari 11

Lue lisää

Paljettipaja/Georgialaista laulua

klo 14:00–16:00
klo 16:00–16:30
Emmaus Vallilan myymälä, Mäkelänkatu 54
musiikkiosallistusisällä

Paljettipaja/Georgialaista laulua

klo 14:00–16:00
klo 16:00–16:30
Emmaus Vallilan myymälä, Mäkelänkatu 54

Lue lisää

Lasten ja nuorten taidetyöpaja

klo 16:00–19:00
Harju ja Niguliste katujen välinen puistoalue, Harju 24, Tallinn
kuvataidelapsilleulkona

Lasten ja nuorten taidetyöpaja

klo 16:00–19:00
Harju ja Niguliste katujen välinen puistoalue, Harju 24, Tallinn

Lue lisää

Etno-Espan Taiteiden yö

klo 20:30–23:00
Ravintola Chapterin sisäpiha, Aleksanterinkatu 22 / Sofiankatu 3 A
musiikkiruoka & juomasisälläulkona

Etno-Espan Taiteiden yö

klo 20:30–23:00
Ravintola Chapterin sisäpiha, Aleksanterinkatu 22 / Sofiankatu 3 A

Lue lisää

Vahvat naiset Tiedekirjassa

klo 17:30–20:00
Tiedekirja, Snellmaninkatu 13

Vahvat naiset Tiedekirjassa

klo 17:30–20:00
Tiedekirja, Snellmaninkatu 13

Lue lisää

KESÄN MAKUA

klo 18:00–21:00
TILA galleria, Kalevankatu 40, 00180 Helsinki
kuvataidemusiikkisisällä

KESÄN MAKUA

klo 18:00–21:00
TILA galleria, Kalevankatu 40, 00180 Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö Maunula-talolla

klo 18:00–22:00
Maunula-talo, Metsäpurontie 4
musiikkiperformanssisisällätanssiulkona

Taiteiden yö Maunula-talolla

klo 18:00–22:00
Maunula-talo, Metsäpurontie 4

Lue lisää

Silent Bikram

klo 21:00–22:30
Yoga Nordic, Urho Kekkosenkatu 1
joogamuu ohjelmasisällä

Silent Bikram

klo 21:00–22:30
Yoga Nordic, Urho Kekkosenkatu 1

Lue lisää

Sokko Jooga

klo 21:30–22:30
Yoga Nordic, Urho Kekkosenkatu 1
joogamuu ohjelmaosallistusisällä

Sokko Jooga

klo 21:30–22:30
Yoga Nordic, Urho Kekkosenkatu 1

Lue lisää

Harmonia X Yoga Nordic

klo 20:30–22:30
Yoga Nordic, Urho Kekkosenkatu 1
joogamuu ohjelmaosallistusisällä

Harmonia X Yoga Nordic

klo 20:30–22:30
Yoga Nordic, Urho Kekkosenkatu 1

Lue lisää

Neljä vuodenaikaa – Tunnepitoiset korut

klo 11:30–21:00
GAo ShAn, Korkeavuorenkatu 5 LH3, 00150 Helsinki

Neljä vuodenaikaa – Tunnepitoiset korut

klo 11:30–21:00
GAo ShAn, Korkeavuorenkatu 5 LH3, 00150 Helsinki

Lue lisää

Pina Bounce Dance Company: The Orbit

klo 21:00–22:00
Tervasaaren amfiteatteri, Tervasaari
tanssiulkona

Pina Bounce Dance Company: The Orbit

klo 21:00–22:00
Tervasaaren amfiteatteri, Tervasaari

Lue lisää

Kappeli soi ja laulaa

klo 18:30–22:30
Pyhän sydämen kappeli, Kirstinkatu 1
musiikkimuu ohjelmarunoruoka & juoma

Kappeli soi ja laulaa

klo 18:30–22:30
Pyhän sydämen kappeli, Kirstinkatu 1

Lue lisää

Katso taaksepäin

klo 19:00–20:00
klo 21:00–22:00
Kristuskyrkan, Apollonkatu 5
musiikkisisällä

Katso taaksepäin

klo 19:00–20:00
klo 21:00–22:00
Kristuskyrkan, Apollonkatu 5

Lue lisää

Didrichsenin taiteiden yö

klo 11:00–20:00
Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1

Didrichsenin taiteiden yö

klo 11:00–20:00
Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1

Lue lisää

Lasten taiteiden yö – Avaruusraketti

klo 16:30–19:00
Pukinmäen taidetalo, Unikkotie 4
kuvataidelapsillesisälläulkona

Lasten taiteiden yö – Avaruusraketti

klo 16:30–19:00
Pukinmäen taidetalo, Unikkotie 4

Lue lisää

”Kadish” – holokausti tarina Puolasta

klo 23:00–00:00
Puisto Pikkuparlamentin edessä., Arkadiankatu 3
elokuva

”Kadish” – holokausti tarina Puolasta

klo 23:00–00:00
Puisto Pikkuparlamentin edessä., Arkadiankatu 3

Lue lisää

”Kadish” – holokausti tarina Puolasta

klo 21:00–22:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1C
elokuva

”Kadish” – holokausti tarina Puolasta

klo 21:00–22:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1C

Lue lisää

Taiteiden yö Helsingin kaupunginmuseossa

klo 18:00–22:00
Helsingin kaupunginmuseo, Aleksanterinkatu 16, 00170 Helsinki
musiikkiosallistuperformanssipuheohjelmasisällä

Taiteiden yö Helsingin kaupunginmuseossa

klo 18:00–22:00
Helsingin kaupunginmuseo, Aleksanterinkatu 16, 00170 Helsinki

Lue lisää

Työväenlauluja ja slangivisa

klo 17:00–20:00
Työväenasuntomuseo, Kirstinkuja 4

Työväenlauluja ja slangivisa

klo 17:00–20:00
Työväenasuntomuseo, Kirstinkuja 4

Lue lisää

Pihasoittoa puutalopihalla

klo 18:00–21:00
Ruiskumestarin talo, Kristianinkatu 12

Pihasoittoa puutalopihalla

klo 18:00–21:00
Ruiskumestarin talo, Kristianinkatu 12

Lue lisää

Ragtimea ja kupletteja

klo 18:00–22:00
Hakasalmen huvila, Mannerheimintie 13 B
musiikkisisälläulkona

Ragtimea ja kupletteja

klo 18:00–22:00
Hakasalmen huvila, Mannerheimintie 13 B

Lue lisää

AVOIMET OVET TAITEIDEN YÖNÄ

klo 18:00–23:00
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5 B

AVOIMET OVET TAITEIDEN YÖNÄ

klo 18:00–23:00
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5 B

Lue lisää

Opastetut kierrokset Eduskuntatalossa

klo 14:00–19:00
Eduskuntatalo, Mannerheimintie 30
design & arkkitehtuurimuu ohjelmasisällä

Opastetut kierrokset Eduskuntatalossa

klo 14:00–19:00
Eduskuntatalo, Mannerheimintie 30

Lue lisää

Ympäristöliikkeen ääniraidat

klo 19:00–20:30
AV-festsalen, Annankatu 26, 2. kerros
musiikkiosallistupuheohjelmasisällä

Ympäristöliikkeen ääniraidat

klo 19:00–20:30
AV-festsalen, Annankatu 26, 2. kerros

Lue lisää

Mocktailbaari ja julistenäyttely

klo 16:00–18:00
Kännikapina, Annankatu 29 A 4 b
ruoka & juomasisällä

Mocktailbaari ja julistenäyttely

klo 16:00–18:00
Kännikapina, Annankatu 29 A 4 b

Lue lisää

Lelujen Taiteiden yö

klo 15:00–18:00
Lastentarhamuseo, Helsinginkatu 3-5
installaatiokuvataidelapsilleosallistuulkona

Lelujen Taiteiden yö

klo 15:00–18:00
Lastentarhamuseo, Helsinginkatu 3-5

Lue lisää

Ortodoksinen taiteiden yö

klo 16:00–22:00
Pyhän Kolminaisuuden kirkko, Unioninkatu 31, 00170 Helsinki
musiikkimuu ohjelmaruoka & juoma

Ortodoksinen taiteiden yö

klo 16:00–22:00
Pyhän Kolminaisuuden kirkko, Unioninkatu 31, 00170 Helsinki

Lue lisää

Katedraalin yö

klo 17:00–22:00
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1, 00160 Helsinki
musiikkimuu ohjelmapuheohjelmaruoka & juoma

Katedraalin yö

klo 17:00–22:00
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1, 00160 Helsinki

Lue lisää

Avoimet ovet & Duo Hehku

klo 17:00–21:00
Villa Gyllenberg, Kuusisaarenpolku 11

Avoimet ovet & Duo Hehku

klo 17:00–21:00
Villa Gyllenberg, Kuusisaarenpolku 11

Lue lisää

Anna Leppä: maalauksia ja paneelikeskustelu taiteen merkityksestä ekologisen kriisin aikakaudella klo 19

klo 11:00–22:00
tm•galleria, Erottajankatu 9, sisäpiha
kuvataidemuu ohjelmapuheohjelmasisällä

Taide ja Runo

klo 17:00–19:00
Galleria HJ, Mäkelänkatu 26
installaatiokuvataiderunosisällä

Taide ja Runo

klo 17:00–19:00
Galleria HJ, Mäkelänkatu 26

Lue lisää

BULEVARDI 9 LIVE

klo 18:00–21:00
Ekberg Café, Bulevardi 9, 00120 Helsinki
musiikkiruoka & juomasisällä

BULEVARDI 9 LIVE

klo 18:00–21:00
Ekberg Café, Bulevardi 9, 00120 Helsinki

Lue lisää

Ilmastonmuutos ja maailman tulevaisuus – onko meillä toivoa?

klo 20:00–21:30
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3

Ilmastonmuutos ja maailman tulevaisuus – onko meillä toivoa?

klo 20:00–21:30
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3

Lue lisää

Meksikolaisen musiikin ilta & Duo Tuntematon artisti & Kantakaupungin galleriakierros Galleria Katariinassa

klo 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16
kuvataidemulticultimusiikkimuu ohjelmasisällä

Astral Bazaarin psykedeelinen yö

klo 19:00–21:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40
musiikkiulkona

Astral Bazaarin psykedeelinen yö

klo 19:00–21:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40

Lue lisää

Vääntöjen yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki
muu ohjelmaulkona

Vääntöjen yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki

Lue lisää

Kirjallinen Taiteiden yö Tiedekulmassa

klo 17:00–19:00
Tiedekulma, Yliopistonkatu 4, 00100 Helsinki
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Kirjallinen Taiteiden yö Tiedekulmassa

klo 17:00–19:00
Tiedekulma, Yliopistonkatu 4, 00100 Helsinki

Lue lisää

JOKIN NÄKYY – Anne Ovaska

klo 19:00–19:30
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17
kuvataidemusiikkiosallistuperformanssisisällä

JOKIN NÄKYY – Anne Ovaska

klo 19:00–19:30
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17

Lue lisää

Pesso / Korjaamon taiteiden yö

klo 18:00–22:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 B, Helsinki
musiikkiruoka & juomaulkona

Pesso / Korjaamon taiteiden yö

klo 18:00–22:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 B, Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö Laterna Magicassa

klo 15:00–23:30
Laterna Magica, Rauhankatu 7, 00170 Helsinki
kirjallisuuskuvataidelapsillemusiikkisisällä

Taiteiden yö Laterna Magicassa

klo 15:00–23:30
Laterna Magica, Rauhankatu 7, 00170 Helsinki

Lue lisää

Muksut maalaa

klo 15:00–19:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1
lapsille

Muksut maalaa

klo 15:00–19:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1

Lue lisää

Klovniperformanssi

klo 17:30–19:00
Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3
kuvataidelapsilleperformanssiulkona

Klovniperformanssi

klo 17:30–19:00
Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3

Lue lisää

Kierrätettyä taidetta 2019

klo 18:00–20:00
Kannelmäen Kierrätyspiste, Kantelettarenkuja 1

Kierrätettyä taidetta 2019

klo 18:00–20:00
Kannelmäen Kierrätyspiste, Kantelettarenkuja 1

Lue lisää

”Naisena” -nukketeoksia, Piitu Nykopp

klo 10:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28
design & arkkitehtuurilapsillesisällä

”Naisena” -nukketeoksia, Piitu Nykopp

klo 10:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28

Lue lisää

Taiteiden yö Hotelli- ja ravintolamuseolla

klo 11:00–21:00
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1
lapsillemuu ohjelmaruoka & juoma

Taiteiden yö Hotelli- ja ravintolamuseolla

klo 11:00–21:00
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1

Lue lisää

ENTER HELSINKI: Timo Kaukolampi, Jenni Pystynen

klo 17:30–00:00
West Terminal T2, Tyynenmerenkatu 14, 00180 Helsinki
installaatio

ENTER HELSINKI: Timo Kaukolampi, Jenni Pystynen

klo 17:30–00:00
West Terminal T2, Tyynenmerenkatu 14, 00180 Helsinki

Lue lisää

ENTER HELSINKI: Meeri Koutaniemi, Sami Yaffa

klo 16:30–00:00
Helsinki-Vantaan lentoasema, 01531 Vantaa
installaatio

ENTER HELSINKI: Meeri Koutaniemi, Sami Yaffa

klo 16:30–00:00
Helsinki-Vantaan lentoasema, 01531 Vantaa

Lue lisää

ENTER HELSINKI: Jon Hopkins, Ville Hyvönen

klo 06:00–00:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu 1, 00100 Helsinki
installaatio

ENTER HELSINKI: Jon Hopkins, Ville Hyvönen

klo 06:00–00:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu 1, 00100 Helsinki

Lue lisää

Galleria Synkkamerkki 10v juhlanäyttely: Valokuvia Hannu Peltomaa ja Riku Virtanen

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas C4 Galleria Synkkamerkki, Tallberginkatu 1C

Galleria Synkkamerkki 10v juhlanäyttely: Valokuvia Hannu Peltomaa ja Riku Virtanen

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas C4 Galleria Synkkamerkki, Tallberginkatu 1C

Lue lisää

Vielä kerran ja murteella

klo 18:30–22:00
Antikvariaatti Vilho, Cygnaeuksenkatu 5, 00100 Helsinki
kirjallisuuspuheohjelmarunosisälläteatteri

Vielä kerran ja murteella

klo 18:30–22:00
Antikvariaatti Vilho, Cygnaeuksenkatu 5, 00100 Helsinki

Lue lisää

Hetkiä Ajassa

klo 17:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors
kuvataidesisällä

Hetkiä Ajassa

klo 17:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors

Lue lisää

Taiteiden yö Viiruksessa

klo 15:00–20:00
Teater Viirus, Medelhavsgatan 14
avoimet harjoituksetosallistuteatteri

Taiteiden yö Viiruksessa

klo 15:00–20:00
Teater Viirus, Medelhavsgatan 14

Lue lisää

Tasapaino – Epätasapaino

klo 17:00–00:00
Helsingin 450-vuotistaiteilijatalo, Juhannusruusunkuja 3

Tasapaino – Epätasapaino

klo 17:00–00:00
Helsingin 450-vuotistaiteilijatalo, Juhannusruusunkuja 3

Lue lisää

ÖNSKE JAG – TOIVEMINÄ -NÄYTTELY

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
kuvataidemulticultisisälläteatteri

ÖNSKE JAG – TOIVEMINÄ -NÄYTTELY

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1
kuvataidelapsillemuu ohjelmasirkusteatteri

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1

Lue lisää

AVOIMET OVET PÅ SVENSKA TEATERN

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
lapsillemuu ohjelmaosallistusisälläteatteri

AVOIMET OVET PÅ SVENSKA TEATERN

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Paavali soikoon -kävelykonsertti

klo 18:00–22:00
Paavalinkirkko, Sammatintie 5
lapsillemusiikkisisällä

Paavali soikoon -kävelykonsertti

klo 18:00–22:00
Paavalinkirkko, Sammatintie 5

Lue lisää

HELSINGIN KAUPUNGINTEATTERISSA TAPAHTUU TAITEIDEN YÖNÄ

klo 16:00–19:00
Helsingin Kaupunginteatteri, Eläintarhantie 5, 00530 Helsinki

HELSINGIN KAUPUNGINTEATTERISSA TAPAHTUU TAITEIDEN YÖNÄ

klo 16:00–19:00
Helsingin Kaupunginteatteri, Eläintarhantie 5, 00530 Helsinki

Lue lisää

DRAMASLAM! LABBETIN KANSSA

klo 17:00–17:30
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
puheohjelmasisälläteatteri

DRAMASLAM! LABBETIN KANSSA

klo 17:00–17:30
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

NAURUJOOGAA TEATTERISSA

klo 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
muu ohjelmaosallistusisälläteatteri

NAURUJOOGAA TEATTERISSA

klo 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Nosferatu. Kauhun sinfonia, 1922 , F. W. Murnaun kauhuelokuvaklassikko

klo 23:00–00:30
Goethe-Institut, Salomonkatu 5 B

International School of Music avoimet ovet

klo 17:00–19:00
International School of Music, Hietalahdenkatu 8
lapsillemusiikkiosallistuperformanssisisällä

International School of Music avoimet ovet

klo 17:00–19:00
International School of Music, Hietalahdenkatu 8

Lue lisää

Jamkids-soittopaja 0–6-vuotiaille

klo 17:30–19:30
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1
lapsillemusiikkiosallistusisällä

Jamkids-soittopaja 0–6-vuotiaille

klo 17:30–19:30
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1

Lue lisää

Taiteiden yö – otteita syksyn ohjelmistosta

klo 18:00–21:00
Teatteri Avoimet Ovet, Erottajankatu 5

Taiteiden yö – otteita syksyn ohjelmistosta

klo 18:00–21:00
Teatteri Avoimet Ovet, Erottajankatu 5

Lue lisää

Villa Kiven Taiteiden yö-tapahtuma

klo 17:30–22:00
Kirjailijatalo Villa Kivi, Linnunlauluntie 7
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Villa Kiven Taiteiden yö-tapahtuma

klo 17:30–22:00
Kirjailijatalo Villa Kivi, Linnunlauluntie 7

Lue lisää

SVENSKA TEATERNIN TAIDEKIERROS

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
kuvataidesisälläteatteri

SVENSKA TEATERNIN TAIDEKIERROS

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

KULISSIKIERROS OMAAN TAHTIIN

klo 16:30–17:30
klo 19:00–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
muu ohjelmaosallistusisälläteatteri

KULISSIKIERROS OMAAN TAHTIIN

klo 16:30–17:30
klo 19:00–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Taiteiden yö HAMissa

klo 11:00–20:00
HAM Helsingin taidemuseo, Eteläinen Rautatiekatu 8
kuvataide

Taiteiden yö HAMissa

klo 11:00–20:00
HAM Helsingin taidemuseo, Eteläinen Rautatiekatu 8

Lue lisää

HELSINGIN TAIDEYHDISTYS TAIDENÄYTTELY & MUSISOINTIA

klo 11:00–21:00
KAAPELITEHTAAN PURISTAMO, Tallberginkatu 1 C
kuvataidemusiikki

HELSINGIN TAIDEYHDISTYS TAIDENÄYTTELY & MUSISOINTIA

klo 11:00–21:00
KAAPELITEHTAAN PURISTAMO, Tallberginkatu 1 C

Lue lisää

Paperikassien värittäminen

klo 15:00–20:00
Nicoles Kitchen, Mariankatu
kuvataidelapsillemuu ohjelmasisällä

Paperikassien värittäminen

klo 15:00–20:00
Nicoles Kitchen, Mariankatu

Lue lisää

Elämä kädessä – Teatteria, tanssia ja laulua!

klo 18:00–20:00
Café Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki
multicultimusiikkitanssiteatteri

Elämä kädessä – Teatteria, tanssia ja laulua!

klo 18:00–20:00
Café Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki

Lue lisää

Relational Figures

klo 17:30–20:30
Myymälä2 gallery, Uudenmaankatu 23 F
installaatiokuvataidemusiikkiperformanssiteatteri

Relational Figures

klo 17:30–20:30
Myymälä2 gallery, Uudenmaankatu 23 F

Lue lisää

KRUUNUTYÖPAJA LAPSILLE

klo 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
lapsilleosallistusisälläteatteri

KRUUNUTYÖPAJA LAPSILLE

klo 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Taiteiden yö Oopperassa ja Baletissa

klo 17:00–22:00
Suomen kansallisooppera ja -baletti, Helsinginkatu 58
elokuvalapsillemusiikkitanssiulkona

Taiteiden yö Oopperassa ja Baletissa

klo 17:00–22:00
Suomen kansallisooppera ja -baletti, Helsinginkatu 58

Lue lisää

Twang and Shout vol.2!

klo 19:00–22:00
Ravintola Toveri, Castréninkatu 3
musiikkisisällä

Twang and Shout vol.2!

klo 19:00–22:00
Ravintola Toveri, Castréninkatu 3

Lue lisää

Akustinen ilta – uutta suomalaista laululyrikkaa

klo 19:30–22:00
Kalliolan setlementtitalo , Cafe Damascus, Sturenkatu 11
musiikki

Akustinen ilta – uutta suomalaista laululyrikkaa

klo 19:30–22:00
Kalliolan setlementtitalo , Cafe Damascus, Sturenkatu 11

Lue lisää

Asennot. Avoimet harjoitukset Q-teatterissa

klo 18:00–19:30
Q-teatteri, Tunturikatu 16
avoimet harjoituksetsisälläteatteri

Asennot. Avoimet harjoitukset Q-teatterissa

klo 18:00–19:30
Q-teatteri, Tunturikatu 16

Lue lisää

Piirustussalin taiteiden yö: piirrä miekkailijoita!

klo 16:30–19:30
Helsingin yliopiston Piirustussali, Yliopistonkatu 4, 7. krs

Piirustussalin taiteiden yö: piirrä miekkailijoita!

klo 16:30–19:30
Helsingin yliopiston Piirustussali, Yliopistonkatu 4, 7. krs

Lue lisää

Maaria Märkälä – elävän nykytaiteilijan värikäs elämä

klo 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, B-rappu, 4. kerros
kuvataide

Maaria Märkälä – elävän nykytaiteilijan värikäs elämä

klo 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, B-rappu, 4. kerros

Lue lisää

Konservatorion Taiteiden yö

klo 18:00–21:00
Helsingin Konservatorio, Ruoholahdentori 6, 00180 Helsinki
lapsillemusiikkisisällä

Konservatorion Taiteiden yö

klo 18:00–21:00
Helsingin Konservatorio, Ruoholahdentori 6, 00180 Helsinki

Lue lisää

Valokeilassa Koillisen Taiteiden yö Maatullinaukiolla!

klo 15:00–18:00
Maatullinaukio / Puistolan aseman seutu, Maatullinaukio
musiikkiteatteriulkona

Valokeilassa Koillisen Taiteiden yö Maatullinaukiolla!

klo 15:00–18:00
Maatullinaukio / Puistolan aseman seutu, Maatullinaukio

Lue lisää

Piirustuskilpailu koululaisille

klo 17:00–21:00
EU@OODI, Töölönlahdenkatu 4
lapsillemulticultiosallistusisällä

Piirustuskilpailu koululaisille

klo 17:00–21:00
EU@OODI, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Kameraseura ry valokuvanäyttely ja ilmainen muotokuvaus

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Kameraseura Galleria West, Tallberginkatu 1, B-porras, 2. kerros
kuvataideosallistusisällä

Kameraseura ry valokuvanäyttely ja ilmainen muotokuvaus

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Kameraseura Galleria West, Tallberginkatu 1, B-porras, 2. kerros

Lue lisää

Matka Salsan saloihin

klo 17:30–18:30
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27
multicultimusiikkiosallistusisällätanssi

Matka Salsan saloihin

klo 17:30–18:30
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27

Lue lisää

Rauhanpuisto

klo 17:00–21:30
Dianapuisto, Erottajankatu 5
kuvataidemusiikkiperformanssitanssiulkona

Rauhanpuisto

klo 17:00–21:30
Dianapuisto, Erottajankatu 5

Lue lisää

Valehtelijan peruukki -esityksen avoimet harjoitukset

klo 18:00–18:30
klo 19:00–19:30
KOM-teatteri, Kapteeninkatu 26

Valehtelijan peruukki -esityksen avoimet harjoitukset

klo 18:00–18:30
klo 19:00–19:30
KOM-teatteri, Kapteeninkatu 26

Lue lisää

Karhupuisto Saifferi

klo 17:00–19:00
Karhupuisto, Viides linja
musiikki

Karhupuisto Saifferi

klo 17:00–19:00
Karhupuisto, Viides linja

Lue lisää

Taiteiden yö Kansallismuseossa

klo 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki
lapsillemulticultiosallistusisälläulkona

Taiteiden yö Kansallismuseossa

klo 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki

Lue lisää

Taiteilija Katariina Mansikkaniemi, ”Jäljet, joita jätämme” valokuvia ja maalauksia

klo 17:30–22:00
Galleria 4 - kuus, Uudenmaankatu 4-6 00120 Helsinki
kuvataidemuu ohjelmaosallistusisällä

Taiteilija Katariina Mansikkaniemi, ”Jäljet, joita jätämme” valokuvia ja maalauksia

klo 17:30–22:00
Galleria 4 - kuus, Uudenmaankatu 4-6 00120 Helsinki

Lue lisää

Blow!

klo 14:00–22:00
Kauppatori, Eteläranta, 00170 Helsinki
lapsillemusiikkiosallistu

Blow!

klo 14:00–22:00
Kauppatori, Eteläranta, 00170 Helsinki

Lue lisää

Kamarimusiikkia Suomenlinnan kirkossa – Suomen Kamarimusiikkiseura ry ja Helsingin Urkukesä

klo 18:00–20:00
Suomenlinnan kirkko, Suomenlinna C 43

Me muutumme siksi mitä rakastamme

klo 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Viides linja
kirjallisuusmuu ohjelmaosallistupuheohjelmasisällä

Me muutumme siksi mitä rakastamme

klo 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Viides linja

Lue lisää

Syvänmerensukeltaja: Juicen virsikirjan helmiä

klo 19:00–20:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23
musiikkisisällä

Syvänmerensukeltaja: Juicen virsikirjan helmiä

klo 19:00–20:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23

Lue lisää

Helsingin Urkukesän Kuorojen kavalkadi

klo 20:00–23:00
Helsingin Tuomiokirkko, Unioninkatu 29
lapsillemusiikkisisällä

Helsingin Urkukesän Kuorojen kavalkadi

klo 20:00–23:00
Helsingin Tuomiokirkko, Unioninkatu 29

Lue lisää

Taiteiden yö Teatterimuseossa

klo 17:00–21:00
Teatterimuseo, Tallberginkatu 1 G
lapsilleosallistusisällätanssiteatteri

Taiteiden yö Teatterimuseossa

klo 17:00–21:00
Teatterimuseo, Tallberginkatu 1 G

Lue lisää

Lähetä kirje tulevaisuuteen!

klo 17:00–21:00
Töölönlahti

Lähetä kirje tulevaisuuteen!

klo 17:00–21:00
Töölönlahti

Lue lisää

Observatorion Taiteiden yö

klo 12:00–20:00
Helsingin observatorio, Kopernikuksentie 1, 00130 Helsinki
design & arkkitehtuuriinstallaatiomuu ohjelmasisällä

Observatorion Taiteiden yö

klo 12:00–20:00
Helsingin observatorio, Kopernikuksentie 1, 00130 Helsinki

Lue lisää

Tommi Nordgren & Katja Juhola + Call Us-ääniperformanssi

klo 19:00–22:00
Galleria A2, Kasarmikatu 28 A 2, 00130 Helsinki
kuvataidemusiikkiperformanssi

Tommi Nordgren & Katja Juhola + Call Us-ääniperformanssi

klo 19:00–22:00
Galleria A2, Kasarmikatu 28 A 2, 00130 Helsinki

Lue lisää

Kannelmäen kuninkaalliset

klo 17:00–19:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5
lapsillemusiikkiosallistusirkus

Kannelmäen kuninkaalliset

klo 17:00–19:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5

Lue lisää

Pirut ja muut pahalaiset – mitä kaikkea Hallituskadulta löytyykään!

klo 17:00–18:00
klo 18:00–19:00
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1
kirjallisuusrunosisällä

Pirut ja muut pahalaiset – mitä kaikkea Hallituskadulta löytyykään!

klo 17:00–18:00
klo 18:00–19:00
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1

Lue lisää

Maalausryhmä Apollom & Kheta Hotem

klo 17:00–20:00
Hesperian esplanadi, Pohjoinen Hesperiankatu 17
kuvataidemusiikki

Maalausryhmä Apollom & Kheta Hotem

klo 17:00–20:00
Hesperian esplanadi, Pohjoinen Hesperiankatu 17

Lue lisää

Larun lasten taiteiden yö

klo 18:00–20:00
Leikkipuisto Lahnalahti, Lauttasaarentie 40-42
lapsillemusiikkiosallistutanssiulkona

Larun lasten taiteiden yö

klo 18:00–20:00
Leikkipuisto Lahnalahti, Lauttasaarentie 40-42

Lue lisää

Helsingin Urkukesän Urkumaraton

klo 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen papinkatu 2
musiikkisisällä

Helsingin Urkukesän Urkumaraton

klo 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen papinkatu 2

Lue lisää

Lyhyesti Taiteiden yönä

klo 18:00–19:00
klo 19:00–20:00
klo 20:00–21:00
klo 21:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12
elokuvasisällä

Lyhyesti Taiteiden yönä

klo 18:00–19:00
klo 19:00–20:00
klo 20:00–21:00
klo 21:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12

Lue lisää

Escape Room Helsinki Ovi on auki

klo 18:00–21:00
Escape Room Helsinki, Fredrikinkatu 34
muu ohjelmaosallistuperformanssisisällä

Escape Room Helsinki Ovi on auki

klo 18:00–21:00
Escape Room Helsinki, Fredrikinkatu 34

Lue lisää

Stoan taiteiden yö & Lasten runokuu

klo 17:00–20:00
Stoan aukio, Turunlinnantie 1
kirjallisuuslapsillemusiikkiosallistuulkona

Stoan taiteiden yö & Lasten runokuu

klo 17:00–20:00
Stoan aukio, Turunlinnantie 1

Lue lisää

WSK:n avoimet orkesteriharjoitukset

klo 17:00–19:00
Karjala -talo, Wiipuri -sali, Käpylänkuja 1

WSK:n avoimet orkesteriharjoitukset

klo 17:00–19:00
Karjala -talo, Wiipuri -sali, Käpylänkuja 1

Lue lisää

KASVOMAALAUSTA LAPSILLE

klo 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
lapsillemuu ohjelmaosallistusisälläteatteri

KASVOMAALAUSTA LAPSILLE

klo 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

PUKUSOVITUSTA SVENSKA TEATERNILLA

klo 16:30–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
multicultimuu ohjelmaosallistusisällä

PUKUSOVITUSTA SVENSKA TEATERNILLA

klo 16:30–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

SVENSKA TEATERNIN NÄYTÄNTÖKAUDEN AVAUS

klo 18:00–19:00
klo 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

SVENSKA TEATERNIN NÄYTÄNTÖKAUDEN AVAUS

klo 18:00–19:00
klo 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Taiteiden yön solistikonsertti

klo 19:00–20:00
Helsingin Saksalainen koulu, Malminkatu 14, Helsinki

Taiteiden yön solistikonsertti

klo 19:00–20:00
Helsingin Saksalainen koulu, Malminkatu 14, Helsinki

Lue lisää

Singa Open Air Karaoke

klo 19:00–21:00
Musiikkitalon Puisto, Mannerheimintie 13
musiikki

Singa Open Air Karaoke

klo 19:00–21:00
Musiikkitalon Puisto, Mannerheimintie 13

Lue lisää

Karikatyyripiirustusta

klo 17:00–21:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4
kuvataidelapsillesisällä

Karikatyyripiirustusta

klo 17:00–21:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4

Lue lisää

IT HAS BEEN 40 YEARS! TIME TO TALK ABOUT ALIEN

klo 18:00–19:30
Fantasiapelit, Kaivopiha, Mannerheimintie 3, 00100
design & arkkitehtuurielokuvamusiikkipuheohjelmasisällä

IT HAS BEEN 40 YEARS! TIME TO TALK ABOUT ALIEN

klo 18:00–19:30
Fantasiapelit, Kaivopiha, Mannerheimintie 3, 00100

Lue lisää

Jani – Uusia kuvioita II

klo 17:30–20:00
Myyrmäen juna-asema, Myyrmäen juna-asema, 01600 Vantaa
musiikkiosallistuulkona

Jani – Uusia kuvioita II

klo 17:30–20:00
Myyrmäen juna-asema, Myyrmäen juna-asema, 01600 Vantaa

Lue lisää

Taidetta Nousevan Auringon talossa

klo 17:00–21:00
Nouseva Aurinko, Mäkelänkatu 16
muu ohjelmaperformanssipuheohjelmaruoka & juomasisällä

Taidetta Nousevan Auringon talossa

klo 17:00–21:00
Nouseva Aurinko, Mäkelänkatu 16

Lue lisää

MUSTALAISTANSSIA JA -MUSIIKKIA

klo 18:00–19:00
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

MUSTALAISTANSSIA JA -MUSIIKKIA

klo 18:00–19:00
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

Lue lisää

Finnbrit Open House 2019

klo 12:00–22:00
Finnbrit, Fredrikinkatu 20 A 9, 00120 Helsinki
kirjallisuusmulticultimuu ohjelmaosallistuteatteri

Finnbrit Open House 2019

klo 12:00–22:00
Finnbrit, Fredrikinkatu 20 A 9, 00120 Helsinki

Lue lisää

Art on the Road

klo 14:00–22:00
Töölönlahti, Töölönlahden puistotie

Art on the Road

klo 14:00–22:00
Töölönlahti, Töölönlahden puistotie

Lue lisää

K9 KOIRANÄYTTELY

klo 18:00–21:00
Galleria Art Frida, Korkeavuorenkatu 25 00130 Helsinki

K9 KOIRANÄYTTELY

klo 18:00–21:00
Galleria Art Frida, Korkeavuorenkatu 25 00130 Helsinki

Lue lisää

Teurastamo Night Market

klo 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki
musiikkimuu ohjelmaruoka & juomasisälläulkona

Teurastamo Night Market

klo 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki

Lue lisää

SIENI (AR/ES/CU/VE)

klo 19:00–22:00
Musta Kissa Bar, Toinen Linja 15, 00530 Helsinki
multicultimusiikkiperformanssiruoka & juomaulkona

SIENI (AR/ES/CU/VE)

klo 19:00–22:00
Musta Kissa Bar, Toinen Linja 15, 00530 Helsinki

Lue lisää

Kansalais- ja työväenopistot Taiteiden yössä

klo 16:00–20:00
Lasipalatsin ja Forumin kulma, Mannerheimintie 22-24
musiikkimuu ohjelmaosallistutanssiulkona

Kansalais- ja työväenopistot Taiteiden yössä

klo 16:00–20:00
Lasipalatsin ja Forumin kulma, Mannerheimintie 22-24

Lue lisää

Lushin kylpytaiteiden yö

klo 15:00–18:00
klo
Lush Mannerheimintie ja Citycenter, Kaivokatu 8
kuvataidemuu ohjelmaosallistuperformanssisisällä

Lushin kylpytaiteiden yö

klo 15:00–18:00
klo
Lush Mannerheimintie ja Citycenter, Kaivokatu 8

Lue lisää

Tero Vaara

klo 21:00–22:00
Koulupuistikko, Ratakatu 2
musiikkiulkona

Tero Vaara

klo 21:00–22:00
Koulupuistikko, Ratakatu 2

Lue lisää

Taiteiden yön toiverunoilta

klo 18:00–19:30
Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1
kirjallisuussisälläteatteri

Taiteiden yön toiverunoilta

klo 18:00–19:30
Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1

Lue lisää

Taiteiden yön Kino Jurkka: Kaksi Vihtoria

klo 19:00–21:00
Teatteri Jurkka, Vironkatu 7 00170 Helsinki
elokuvapuheohjelma

Taiteiden yön Kino Jurkka: Kaksi Vihtoria

klo 19:00–21:00
Teatteri Jurkka, Vironkatu 7 00170 Helsinki

Lue lisää

WeDrumAsOne

klo 18:00–19:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu
muu ohjelma

WeDrumAsOne

klo 18:00–19:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu

Lue lisää

Kirjojen yö

klo 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1
kirjallisuuskuvataidelapsillemusiikkisisällä

Kirjojen yö

klo 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1

Lue lisää

Major Big Band feat. Apa & Erika Niemelä / Palmi

klo 18:30–22:30
Helsingin vapaaseurakunta, Annankatu 1

Major Big Band feat. Apa & Erika Niemelä / Palmi

klo 18:30–22:30
Helsingin vapaaseurakunta, Annankatu 1

Lue lisää

PikkuDami soi

klo 16:00–23:30
Ravintolalaiva Flying Dutch, Pitkänsillanranta Hakaniemi
musiikki

PikkuDami soi

klo 16:00–23:30
Ravintolalaiva Flying Dutch, Pitkänsillanranta Hakaniemi

Lue lisää

ARCHITECTS OF AIR: ARBORIA

klo 10:00-20:30
Kansalaistori, Mannerheimintie 13
design & arkkitehtuuriinstallaatiolapsilleulkona

ARCHITECTS OF AIR: ARBORIA

klo 10:00-20:30
Kansalaistori, Mannerheimintie 13

Lue lisää

Robottikuoro x Kuorojen kierros

klo 16:00–19:30
Senaatintori, Senaatintori
installaatiomusiikkiosallistuperformanssi

Robottikuoro x Kuorojen kierros

klo 16:00–19:30
Senaatintori, Senaatintori

Lue lisää