Sök
Hitta på karta
Filters:
Genre
Andra program
Cirkus
Dans
Delta
Design & arkitektur
Film
För barn
Inomhus
Installation
Litteratur
Mat & dryck
Multiculti
Musik
öppna repetitioner
Performance
Talprogram
Teater
Utomhus
Visuell konst
Plats
Eteläinen kantakaupunki
Itä-Helsinki
Itäinen kantakaupunki
Keskusta
Länsi-Helsinki
Läntinen kantakaupunki
Vantaa
Tid

Börjar
Slut
A–Z
Programmet i alfabetisk ordning

Arrangörerna ansvarar själva för evenemangens beskrivningar och innehåll.

Inga resultat.

Mexikansk musik & Duo Tuntematon artisti på Galleri Katariina

kl. 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16
andra programinomhusmulticultimusikvisuell konst

Mexikansk musik & Duo Tuntematon artisti på Galleri Katariina

kl. 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16

Läs mer

Psykedelisk natt med Astral Bazaar

kl. 19:00–21:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40
musikutomhus

Psykedelisk natt med Astral Bazaar

kl. 19:00–21:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40

Läs mer

JOKIN NÄKYY – Anne Ovaska

kl. 19:00–19:30
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17
deltainomhusmusikperformancevisuell konst

JOKIN NÄKYY – Anne Ovaska

kl. 19:00–19:30
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17

Läs mer

Konstens Natt på Korjaamo feat. Pesso

kl. 18:00–22:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 B, Helsinki
mat & dryckmusikutomhus

Konstens Natt på Korjaamo feat. Pesso

kl. 18:00–22:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 B, Helsinki

Läs mer

Barn måla

kl. 15:00–19:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1
för barn

Barn måla

kl. 15:00–19:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1

Läs mer

Konstens natt i Laterna Magica

kl. 15:00–23:30
Laterna Magica, Rauhankatu 7, 00170 Helsinki
för barninomhuslitteraturmusikvisuell konst

Konstens natt i Laterna Magica

kl. 15:00–23:30
Laterna Magica, Rauhankatu 7, 00170 Helsinki

Läs mer

Kierrätettyä taidetta 2019

kl. 18:00–20:00
Kannelmäen Kierrätyspiste, Kantelettarenkuja 1

Kierrätettyä taidetta 2019

kl. 18:00–20:00
Kannelmäen Kierrätyspiste, Kantelettarenkuja 1

Läs mer

Clownperformans vid Helsingfors Konsthall

kl. 17:30–19:00
Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3
för barnperformanceutomhusvisuell konst

Clownperformans vid Helsingfors Konsthall

kl. 17:30–19:00
Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3

Läs mer

”Naisena” -nukketeoksia

kl. 10:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28

”Naisena” -nukketeoksia

kl. 10:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28

Läs mer

ENTER HELSINKI: Jon Hopkins, Ville Hyvönen

kl. 18:00–00:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu 1, 00100 Helsinki
installation

ENTER HELSINKI: Jon Hopkins, Ville Hyvönen

kl. 18:00–00:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu 1, 00100 Helsinki

Läs mer

Konstens Natt på Hotell- och restaurangmuseet

kl. 11:00–21:00
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1
andra programför barnmat & dryck

Konstens Natt på Hotell- och restaurangmuseet

kl. 11:00–21:00
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1

Läs mer

ENTER HELSINKI: Timo Kaukolampi, Jenni Pystynen

kl. 17:30–00:00
West Terminal T2, Tyynenmerenkatu 14, 00180 Helsinki
installation

ENTER HELSINKI: Timo Kaukolampi, Jenni Pystynen

kl. 17:30–00:00
West Terminal T2, Tyynenmerenkatu 14, 00180 Helsinki

Läs mer

ENTER HELSINKI: Meeri Koutaniemi, Sami Yaffa

kl. 16:30–00:00
Helsinki-Vantaan lentoasema, 01531 Vantaa
installation

ENTER HELSINKI: Meeri Koutaniemi, Sami Yaffa

kl. 16:30–00:00
Helsinki-Vantaan lentoasema, 01531 Vantaa

Läs mer

Stunder i Tid

kl. 17:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors
inomhusvisuell konst

Stunder i Tid

kl. 17:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors

Läs mer

Konstens natt på Viirus

kl. 15:00–20:00
Teater Viirus, Medelhavsgatan 14
deltaöppna repetitionerteater

Konstens natt på Viirus

kl. 15:00–20:00
Teater Viirus, Medelhavsgatan 14

Läs mer

Balans – Obalans

kl. 17:00–00:00
Helsingin 450-vuotistaiteilijatalo, Juhannusruusunkuja 3

Balans – Obalans

kl. 17:00–00:00
Helsingin 450-vuotistaiteilijatalo, Juhannusruusunkuja 3

Läs mer

ÖNSKE JAG -UTSTÄLLNING

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
inomhusmulticultiteatervisuell konst

ÖNSKE JAG -UTSTÄLLNING

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1
andra programcirkusför barnteatervisuell konst

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1

Läs mer

ÖPPNA DÖRRAR PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltaför barninomhusteater

ÖPPNA DÖRRAR PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

DRAMASLAM! MED LABBET

kl. 17:00–17:30
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
inomhustalprogramteater

DRAMASLAM! MED LABBET

kl. 17:00–17:30
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

SKRATTYOGA PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltainomhusteater

SKRATTYOGA PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

International School of Music Open Doors

deltaför barninomhusmusikperformance

Jamkids-soittopaja 0–6-vuotiaille

deltaför barninomhusmusik

för barninomhusmusik

Livet i handen – Teater, dans och sång!

kl. 18:00–20:00
Café Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki
dansmulticultimusikteater

Livet i handen – Teater, dans och sång!

kl. 18:00–20:00
Café Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki

Läs mer

KRONVERKSTAD FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
deltaför barninomhusteater

KRONVERKSTAD FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Fråga Mig Vad Som Helst

kl. 16:00–22:00
Josafatin kalliot, Josafatinkatu
deltamusikperformancetalprogramutomhus

Fråga Mig Vad Som Helst

kl. 16:00–22:00
Josafatin kalliot, Josafatinkatu

Läs mer

KONSTVANDRING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
inomhusteatervisuell konst

KONSTVANDRING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

KULISSTUR I EGEN TAKT

kl. 16:30–17:30
kl. 19:00–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltainomhusteater

KULISSTUR I EGEN TAKT

kl. 16:30–17:30
kl. 19:00–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Färgläggning av papperskassar

kl. 15:00–20:00
Nicoles Kitchen, Mariankatu
andra programför barninomhusvisuell konst

Färgläggning av papperskassar

kl. 15:00–20:00
Nicoles Kitchen, Mariankatu

Läs mer

KONSTFÖRENINGEN I HELSINGFORS KONSTUTSTÄLLNING & MUSIK

kl. 11:00–21:00
KAAPELITEHTAAN PURISTAMO, Tallberginkatu 1 C
musikvisuell konst

KONSTFÖRENINGEN I HELSINGFORS KONSTUTSTÄLLNING & MUSIK

kl. 11:00–21:00
KAAPELITEHTAAN PURISTAMO, Tallberginkatu 1 C

Läs mer

Relational Figures

kl. 17:30–20:30
Myymälä2 gallery, Uudenmaankatu 23 F
installationmusikperformanceteatervisuell konst

Relational Figures

kl. 17:30–20:30
Myymälä2 gallery, Uudenmaankatu 23 F

Läs mer

Konstens Natt på Operan och Baletten

kl. 17:00–22:00
Suomen kansallisooppera ja -baletti, Helsinginkatu 58
dansfilmför barnmusikutomhus

Konstens Natt på Operan och Baletten

kl. 17:00–22:00
Suomen kansallisooppera ja -baletti, Helsinginkatu 58

Läs mer

Konsens natt och barnens Runokuu-festival

deltaför barnlitteraturmusikutomhus

Akustisk kväll – en ny finsk låtskrivare

kl. 19:30–22:00
Kalliolan setlementtitalo , Cafe Damascus, Sturenkatu 11
musik

Akustisk kväll – en ny finsk låtskrivare

kl. 19:30–22:00
Kalliolan setlementtitalo , Cafe Damascus, Sturenkatu 11

Läs mer

Ritsalens Konstens natt: teckna fäktare!

kl. 16:30–19:30
Helsingin yliopiston Piirustussali, Yliopistonkatu 4, 7. krs

Ritsalens Konstens natt: teckna fäktare!

kl. 16:30–19:30
Helsingin yliopiston Piirustussali, Yliopistonkatu 4, 7. krs

Läs mer

Maaria Märkälä – den levande samtidskonstnärens färgglada liv

kl. 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, B-rappu, 4. kerros
visuell konst

Maaria Märkälä – den levande samtidskonstnärens färgglada liv

kl. 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, B-rappu, 4. kerros

Läs mer

EU@OODI GOES TAITEIDENYÖ

kl. 17:00–22:00
OODI, Töölönlahdenkatu 4
deltaför barninomhusmulticulti

EU@OODI GOES TAITEIDENYÖ

kl. 17:00–22:00
OODI, Töölönlahdenkatu 4

Läs mer

Helsinki Kameraklubb fotoutställning och fri porträttfotografering

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Kameraseura Galleria West, Tallberginkatu 1, B-porras, 2. kerros
deltainomhusvisuell konst

Helsinki Kameraklubb fotoutställning och fri porträttfotografering

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Kameraseura Galleria West, Tallberginkatu 1, B-porras, 2. kerros

Läs mer

Secrets of Salsa

kl. 17:30–18:30
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27
dansdeltainomhusmulticultimusik

Secrets of Salsa

kl. 17:30–18:30
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27

Läs mer

Fredpark

kl. 17:00–21:30
Dianapuisto, Erottajankatu 5
dansmusikperformanceutomhusvisuell konst

Fredpark

kl. 17:00–21:30
Dianapuisto, Erottajankatu 5

Läs mer

Björnpark cypher

kl. 17:00–19:00
Karhupuisto, Viides linja
musik

Björnpark cypher

kl. 17:00–19:00
Karhupuisto, Viides linja

Läs mer

Nationalmuseums Konstens natt

kl. 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki
andra programdeltaför barnmulticulti

Nationalmuseums Konstens natt

kl. 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki

Läs mer

Artist Katariina Mansikkaniemi, ”Spår vi lämnar” foton och målningar

kl. 17:30–22:00
Galleria 4 - kuus, Uudenmaankatu 4-6 00120 Helsinki
andra programdeltainomhusvisuell konst

Artist Katariina Mansikkaniemi, ”Spår vi lämnar” foton och målningar

kl. 17:30–22:00
Galleria 4 - kuus, Uudenmaankatu 4-6 00120 Helsinki

Läs mer

Blow!

kl. 14:00–22:00
Kauppatori, Eteläranta, 00170 Helsinki
deltaför barnmusikperformanceutomhus

Blow!

kl. 14:00–22:00
Kauppatori, Eteläranta, 00170 Helsinki

Läs mer

Me muutumme siksi mitä rakastamme

kl. 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Viides linja
andra programdeltainomhuslitteraturtalprogram

Me muutumme siksi mitä rakastamme

kl. 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Viides linja

Läs mer

Konstens natt på Teatermuseet

kl. 17:00–21:00
Teatterimuseo, Tallberginkatu 1 G
dansdeltaför barninomhusteater

Konstens natt på Teatermuseet

kl. 17:00–21:00
Teatterimuseo, Tallberginkatu 1 G

Läs mer

Framtidens matträd

kl. 05:00–09:00
Töölönlahti, Mannerheimintie 13

Framtidens matträd

kl. 05:00–09:00
Töölönlahti, Mannerheimintie 13

Läs mer

Tommi Nordgren & Katja Juhola. Utställning + CallUs + performans

kl. 19:00–22:00
Galleria A2, Kasarmikatu 28 A 2, 00130 Helsinki
musikperformancevisuell konst

Tommi Nordgren & Katja Juhola. Utställning + CallUs + performans

kl. 19:00–22:00
Galleria A2, Kasarmikatu 28 A 2, 00130 Helsinki

Läs mer

De kungliga i Kannelmäki

kl. 17:00–19:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5
cirkusdeltaför barnmusik

De kungliga i Kannelmäki

kl. 17:00–19:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5

Läs mer

Karikatyr ritning

kl. 17:00–21:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4
för barninomhusvisuell konst

Karikatyr ritning

kl. 17:00–21:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4

Läs mer

Syvänmerensukeltaja: Juicen virsikirjan helmiä

kl. 19:00–20:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23
inomhusmusik

Syvänmerensukeltaja: Juicen virsikirjan helmiä

kl. 19:00–20:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23

Läs mer

Helsingfors Orgelsommars Körkavalkad

kl. 20:00–23:00
Helsingin Tuomiokirkko, Unioninkatu 29
för barninomhusmusik

Helsingfors Orgelsommars Körkavalkad

kl. 20:00–23:00
Helsingin Tuomiokirkko, Unioninkatu 29

Läs mer

Helsingfors Orgelsommars Orgelmaraton

kl. 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen papinkatu 2
inomhusmusik

Helsingfors Orgelsommars Orgelmaraton

kl. 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen papinkatu 2

Läs mer

Kortfilmer på Konstens natt

kl. 18:00–19:00
kl. 19:00–20:00
kl. 20:00–21:00
kl. 21:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12
filminomhus

Kortfilmer på Konstens natt

kl. 18:00–19:00
kl. 19:00–20:00
kl. 20:00–21:00
kl. 21:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12

Läs mer

Konst hos Nouseva Aurinko

kl. 17:00–21:00
Nouseva Aurinko, Mäkelänkatu 16
andra programinomhusmat & dryckperformancetalprogram

Konst hos Nouseva Aurinko

kl. 17:00–21:00
Nouseva Aurinko, Mäkelänkatu 16

Läs mer

KOSTYMPROVNING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:30–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltainomhusmulticulti

KOSTYMPROVNING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:30–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

ANSIKTSMÅLNING FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltaför barninomhusteater

ANSIKTSMÅLNING FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Escape Room Helsinki Goes Live

kl. 19:00–21:00
Escape Room Helsinki, Fabianinkatu 23
andra programdeltainomhusperformance

Escape Room Helsinki Goes Live

kl. 19:00–21:00
Escape Room Helsinki, Fabianinkatu 23

Läs mer

SVENSKA TEATERNS SPELÅRSÖPPNING

kl. 18:00–19:00
kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

SVENSKA TEATERNS SPELÅRSÖPPNING

kl. 18:00–19:00
kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Singa Open Air Karaoke

kl. 19:00–21:00
Musiikkitalon Puisto, Mannerheimintie 13
musik

Singa Open Air Karaoke

kl. 19:00–21:00
Musiikkitalon Puisto, Mannerheimintie 13

Läs mer

IT HAS BEEN 40 YEARS! TIME TO TALK ABOUT ALIEN

kl. 18:00–19:30
Fantasiapelit, Kaivopiha, Mannerheimintie 3, 00100
design & arkitekturfilminomhusmusiktalprogram

IT HAS BEEN 40 YEARS! TIME TO TALK ABOUT ALIEN

kl. 18:00–19:30
Fantasiapelit, Kaivopiha, Mannerheimintie 3, 00100

Läs mer

Jani – Nya vindrar II

kl. 17:30–20:00
Myyrmäen juna-asema, Myyrmäen juna-asema, 01600 Vantaa
deltamusikutomhus

Jani – Nya vindrar II

kl. 17:30–20:00
Myyrmäen juna-asema, Myyrmäen juna-asema, 01600 Vantaa

Läs mer

Zigenardans och -musik

kl. 18:00–19:00
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4
dansmusik

Zigenardans och -musik

kl. 18:00–19:00
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

Läs mer

Tero Vaara

kl. 21:00–22:00
Koulupuistikko, Ratakatu 2
musikutomhus

Tero Vaara

kl. 21:00–22:00
Koulupuistikko, Ratakatu 2

Läs mer

Teurastamo Night Market

kl. 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki
andra programinomhusmat & dryckmusikutomhus

Teurastamo Night Market

kl. 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki

Läs mer

SIENI (AR/ES/CU/VE)

kl. 19:00–22:00
Musta Kissa Bar, Toinen Linja 15, 00530 Helsinki
mat & dryckmulticultimusikperformanceutomhus

SIENI (AR/ES/CU/VE)

kl. 19:00–22:00
Musta Kissa Bar, Toinen Linja 15, 00530 Helsinki

Läs mer

Kansalais- ja työväenopistot Taiteiden yössä

kl. 16:00–20:00
Lasipalatsin ja Forumin kulma, Mannerheimintie 22-24
andra programdansdeltamusikutomhus

Kansalais- ja työväenopistot Taiteiden yössä

kl. 16:00–20:00
Lasipalatsin ja Forumin kulma, Mannerheimintie 22-24

Läs mer

Lush – Badkonstens natt

kl. 10:00–00:00
Lush Mannerheimintie ja Citycenter, Kaivokatu 8
andra programdeltainomhusperformancevisuell konst

Lush – Badkonstens natt

kl. 10:00–00:00
Lush Mannerheimintie ja Citycenter, Kaivokatu 8

Läs mer

Taiteiden yön toiverunoilta

kl. 18:00–19:30
Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1
inomhuslitteraturteater

Taiteiden yön toiverunoilta

kl. 18:00–19:30
Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1

Läs mer

Sammansång

kl. 18:00–20:00
Yliopiston piha, Unioninkatu
musik

Sammansång

kl. 18:00–20:00
Yliopiston piha, Unioninkatu

Läs mer

workshop tryck på disktrasor

kl. 17:00–20:00
Stoa

Bokens natt

kl. 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1
för barninomhuslitteraturmusikvisuell konst

Bokens natt

kl. 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1

Läs mer

Major Big Band feat. Apa & Erika Niemelä / Palmi

kl. 18:30–22:30
Helsingin vapaaseurakunta, Annankatu 1
musik

Major Big Band feat. Apa & Erika Niemelä / Palmi

kl. 18:30–22:30
Helsingin vapaaseurakunta, Annankatu 1

Läs mer

Lilla AmsterDam spelas

kl. 16:00–23:30
Ravintolalaiva Flying Dutch, Pitkänsillanranta Hakaniemi
musik

Lilla AmsterDam spelas

kl. 16:00–23:30
Ravintolalaiva Flying Dutch, Pitkänsillanranta Hakaniemi

Läs mer

ROBOTKÖREN

kl. 16:00–17:30
Senatstorget
deltainstallationmusikperformance

ROBOTKÖREN

kl. 16:00–17:30
Senatstorget

Läs mer

ARCHITECTS OF AIR: ARBORIA

kl. 11:00–18:00
Kansalaistori
design & arkitekturför barninstallationutomhus

ARCHITECTS OF AIR: ARBORIA

kl. 11:00–18:00
Kansalaistori

Läs mer